Gdzie na Sylwestra w 2022? Najpopularniejsze kierunki na przywitanie Nowego Roku

Gdzie na Sylwestra w 2022? Najpopularniejsze kierunki

Sylwester to huczna zabawa z nocy 31 grudnia na 1 stycznia, gdzie organizowane są liczne bale, imprezy czy pokazy fajerwerków. Spędzenie nocy sylwestrowej polega na pożegnaniu starego i przywitaniu Nowego Roku. O północy na koniec roku składamy sobie życzenia noworoczne naszym znajomym czy rodzinie i wznosimy toast, aby Nowy Rok był jeszcze lepszy od poprzedniego. Warto pamiętać, że powitanie Nowego Roku to obieg Ziemi po całej orbicie Słońca i znalezienie się jej w tym samym miejscu co rok wcześniej. Nie wiesz gdzie na Sylwestra w 2022 roku? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Sylwester i jego historia

Ostatni dzień roku, czyli 31 grudnia jest powiązany z proroctwem Sybilli, gdzie w 1000-cznym roku za sprawą smoka Lewiatana miał nastąpić koniec świata. Monstrum schwytane było przez papieża Sylwestra I i było uwięzione w lochach Watykanu. Według legendy miał zbudzić się w ostatnią noc 999 roku i spalić całe niebo i ziemię. Po tym, jak ludzie zobaczyli, że po ostatniej nocy nic się nie stało, zaczęli biegać po ulicach i postanowili dziękować za życie. Od tamtej chwili uznaje się, że był to pierwszy wieczór sylwestrowy, jaki spędzony został w Rzymie.

Tradycja świętowania ostatniej nocy roku dotarła do Polski z Niemiec na przełomie XIX i XX wieku. Na samym początku imprezy sylwestrowe występowały tylko w dużych i zaludnionych miastach. Dnia 15 listopada 1924 roku zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej ustalono, że 1 stycznia będzie dniem wolnym od pracy.

W małych wsiach i miasteczkach zabawę zaczęto obchodzić dopiero po pewnym czasie. Kiedy nastawał wieczór, Polacy wybierali się do świątyń i odprawiali nieszpory. Następnie rozmieszczali się przy stołach w swoich domach, gdzie spożywali alkohol, potrawy mięsne i słodycze. Duże znaczenie dla ludności miało przeprowadzanie wróżb. Ich zadaniem było prognozowanie wydarzeń, jakie nastąpią w Nowym Roku.

Zwyczaje, wróżby i psikusy sylwestrowe w Polsce

Wróżby i psikusy noworoczne charakterystyczne były dla okresu przesilenia zimowego i dotyczyły różnych tematów. Wyróżnić można:

  1. Wróżenie z bąbelków szampana
  2. Dokonywanie symbolicznych kradzieży
  3. Zatykanie kominów
  4. Wynoszenie narzędzi rolniczych
  5. Malowanie szyb wapnem
  6. Mycie się ze srebrną monetą
  7. Wiązanie drzewek słomą i wkładanie krzyżyków z ciasta

5 najpopularniejszych kierunków, aby móc przywitać Nowy Rok

Zapewne zastanawiasz się, gdzie możesz się wybrać na bal sylwestrowy i wyjątkowo spędzić ten czas. Świętować nowy rok można poprzez udanie się na zabawę sylwestrową do kilku wartych odwiedzenia miejsc. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych kierunki na Sylwestra.

1. Zakopane

Pierwszym wyborem i jednym z najpopularniejszych jest oczywiście Zakopane. Ogromny szereg atrakcji w tym bali i imprez organizowanych jest w zakopiańskim stylu. Warto dodać, że warto spędzić Sylwester w Zakopanem, ponieważ odbędzie się tam Sylwester Marzeń z TVP, co jest największą imprezą Sylwestrową w Polsce. Główną gwiazdą imprezy będzie zespół Akcent i Zenek Martyniuk. Należy pamiętać, że Sylwester spędzony w Zakopanem do tanich nie należy, to jednak można liczyć na wyjątkową i zimową atmosferę.

2. Bieszczady

Z pewnością spędzenie Sylwestra w Bieszczadach będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na spędzenie ostatniej nocy w roku w ciszy i spokoju. Spędzania sylwestrowej nocy w wielu hotelach na Bieszczadach jest dla rodzin ze zwierzętami chwilą wytchnienia. Takim wyjazdem można zaoszczędzić wiele stresu swoim czworonogom. Co więcej, w tych terenach z powodu niskiego stanu zanieczyszczenia świetlnego, doskonale widać gwiazdy.

3. Sylwester nad Bałtykiem

Do spędzenia romantycznego Sylwestra idealny okazać się może rejs statkiem po Bałtyku. Nad morzem nowy rok ma zupełnie inny klimat. Największą atrakcją podczas rejsu jest bal i możliwość korzystania z bufetu oraz niesamowity widok na rozświetlone wybrzeże.

4. Stok Biały Jar

Kolejnym ciekawym miejscem spędzenia sylwestrowej nocy jest stok w Białym Jarze. Jest to opcja dla osób, które chcą w przerwie od tradycyjnego świętowania doznać aktywności na stokach. Warto czasem przełamać tradycję i wypróbować czegoś świeżego.

5. Wrocław

Czy wiesz, że we Wrocławiu możesz też spędzić Sylwester w nieco innej formie? Jesteś fanem muzyki? Warto rozważyć spędzenie Sylwestra we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki, gdyż będzie tam miał miejsce koncert zespołu Raz Dwa Trzy. To doskonała okazja do spędzenia ostatnich dni 2022 roku w wyjątkowej atmosferze pełnej zadumy i radości.


Martwisz się, że złapie Cię katar i ból głowy w Sylwestra? Koniecznie sprawdź najlepsze domowe sposoby na przeziębienie.