Lublin w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić. Najciekawsze atrakcje.

Lublin – miasto we wschodniej Polsce i jednocześnie stolica województwa lubelskiego. Dziewiąte co do wielkości populacji miasto w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej, co ciekawego ma Lublin do zaoferowania, co warto zobaczyć i zwiedzić, gdy mamy w planach spędzić czas w tym pięknym mieście. 

Zamek w Lublinie

Zacznijmy naszą przygodę pod Zamkiem Królewskim. Stąd najlepiej będzie nam zacząć spacer. Z oddali naszym oczom ukazuje się okrągła baszta. To donżon, jedna z najstarszych budowli w mieście. W zamierzchłych czasach miała funkcję obronno – mieszkalną. Na terenie kompleksu znajduje się także jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce: XIV-wieczna Kaplica Trójcy Świętej. Wnętrze jest pięknie ozdobione rusko-bizantyńskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły. Zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego, a co za tym idzie znajdziemy w środku liczne ekspozycje i galerie malarstwa ze słynną “Unią Lubelską” pędzla Matejki.

Stare miasto

Na Rynek od strony Zamku docieramy przez Bramę Grodzką. Jest to jedna z dwóch bram, niegdyś wchodząca w skład muru obronnego miasta. Idąc w górę po drodze mijamy ruiny. Są to pozostałości fundamentów kościoła św. Michała Archanioła. Gdyby istniał, byłaby najstarszym gotyckim kościołem Lublina. Obecnie odbywają się tu liczne spotkania i koncerty. Lubelskie stare miasto jest zaskakująco czarujące. Przepięknie odrestaurowane kamienice, z częścią takich, które czekają na przywrócenie do dawnej świetności. Strudzony turysta może odpocząć w jednej z wielu okolicznych restauracji i kawiarni, w których serwowane jest pyszne jedzenie. Starówka szczególnie urokliwa robi się wieczorem. Będąc na starym mieście koniecznie skosztuj cebularza. Przed II wojną światową był on popularnym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie, a dziś ogłoszony 37. polskim produktem chronionym w Unii Europejskiej.

Wieża Trynitarska w Lublinie 

To neogotycka wieża-dzwonnica, która jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina. Warto wspiąć się na platformę widokową, pokonując niecałe 200 stopni, a będziemy mogli podziwiać z wysokości 40 metrów rozległą panorama miasta. Warto wspomnieć, że przy samej wieży znajduje się największy w Lublinie kościół – Archikatedra św. Jana Chrzciciela.

Plac Litewski

Przez Krakowskie Przedmieście- uliczkę, która kiedyś była drogą z Lublina do Krakowa, trafimy na Plac Litewski. To właśnie tutaj znajdują się fontanny, które w gorący dzień dają przyjemne ochłodzenie, a w nocy przepięknie oświetlone mienią się różnymi kolorami. W czasie letnim warto wybrać się na jeden z pokazów multimedialnych. To pokaz na tle fontanny przedstawiający różną tematykę (np. o historię miasta) wykorzystujący element gry świateł, dźwięku i obrazu.

Majdanek

Lublin to też przykra historia związana z II wojną światową. Obóz na Majdanku to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944. Miejsce zadumy, ukazujące warunki życia więźniów sprzed ponad 70 lat. Wiele ekspozycji zachowało się w b. dobrym stanie. Na samym terytorium napisy są w kilku językach. Wstęp do muzeum jest darmowy.