Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie

Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to jedna z najbardziej popularnych infekcji. Może zadręczać nasz organizm nawet kilka razy w roku. Jest to przypadłość, która najczęściej objawia się w okresie jesienno-zimowym. Zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne przyczyniają się do osłabienia układu odpornościowego i pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych. Przeziębienie najczęściej przejawia się zalegającym katarem, uczuciem osłabienia, kaszlem i bólem gardła a w niektórych przypadkach także gorączką. Mimo tego, iż półki apek przepełnione są najróżniejszymi specyfikami i lekami bez recepty, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne metody. Środki, które znajdziemy prawie w każdym domu, mogą okazać się bardzo pomocne. W przypadku przeziębienia znane są różne metody, które pomogą niwelować symptomy towarzyszące przeziębieniu. Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na przeziębienie.

Gorące wywary na przeziębienie

Jedną z metod znanych od pokoleń i najczęściej stosowanych w walce z przeziębieniem jest gorący wywar z naturalnymi dodatkami. Gorące herbatki z dodatkiem malin, cytryny lub imbiru wykazują pozytywne działanie na organizm. Cytryna podobnie jak pomarańcza i limonka zawierają w sobie witaminę C, która korzystnie wpływa na organizm w trakcie trwania infekcji. Dlatego herbata z takimi dodatkami będzie zawsze dobrym rozwiązaniem. Z kolei sok z malin wykazuje działanie przeciwgorączkowe, a imbir jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Taką miksturę warto wzbogacić o łyżkę miodu naturalnego, pomoże zminimalizować dolegliwości związane z bólem gardła czy kaszlem.

Cebula i czosnek

Czosnek jest bogatym źródłem wielu witamin. Wykazuje się wysoką skutecznością w walce z infekcjami i jest często wykorzystywany w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych. Co więcej, ta roślina zawiera allicynę, która wykazuje działanie antybiotyczne. Włączenie go do swojej diety i regularne stosowanie umożliwia zwalczenie przeziębienia. Jest pomocny w przypadku kaszlu i zapalenia śluzówki nosa. Cebula jest kolejnym warzywem, które może okazać się bardzo pomocne podczas leczenia przeziębienia. Cebula posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Objawy przeziębienia warto załagodzić syropem z cebuli, który łatwo przygotujemy w domu. Wystarczy drobno pokroić cebulę i zasypać ją cukrem. Taką mieszankę zostawiamy na kilka godzin w ciepłym miejscu, aby puściła sok. Tak przygotowany syrop należy pić kilka razy dziennie.

Gorące mleko z miodem i masłem

Jedną z najstarszych babcinych metod na pierwsze objawy choroby jest picie ciepłego mleka z dodatkiem masła i miodu. Tak przygotowany napój jest sprawdzonym sposobem na złagodzenie bolącego gardła oraz uciążliwego kaszlu. Masło nawilża gardło, dlatego niweluje ból i drapanie. Miód z kolei łagodzi kaszel.

Inhalacje

Dobrym sposobem na szybkie wyleczenie przeziębienia mogą okazać się inhalacje. W zależności od dolegliwości rekomendowane jest wdychanie oparów z takich ziół jak m.in. szałwia, tymianek lub rumianek. Działanie naparów można wzbogacić dodatkiem olejków eterycznych. „Parówka” pomoże pozbyć się kataru i ułatwi oddychanie. Taką kurację można wzmocnić gorącą kąpielą z dodatkiem kilku kropelek olejku eterycznego.

Rosół

Rosół jest to danie bogate w składniki odżywcze. Jednak nie każda zupa będzie tak samo wartościowa, aby była najbardziej skuteczna, musi zostać ugotowana samodzielnie. Zupy z proszku (instant) lub przygotowane z kostek rosołowych nie będą najlepszym wyborem. Prawdziwy rosół to wywar z mięsa i warzyw. Warto postawić na chude mięso i jak największą ilość warzyw. Ten rodzaj zupy jest lekkostrawny i dodatkowo nie zawiera dużo kalorii. Podczas długiego gotowania może stracić większość zawartej w nim witaminy C. Z tego względu warto wzbogacić go dodatkiem w postaci natki pietruszki, która jest dobrym źródłem tej witaminy.

Płukanki

Aby zwalczyć objawy przeziębienia, skutecznym sposobem mogą okazać się domowe płukanki. Płukanki to naturalna metoda leczenia przeziębienia, która pomoże wrócić do zdrowia. Płukanie gardła niweluje ból i drapanie. Najlepszą miksturą będzie mikstura ciepłej wody z solą. Takim roztworem możemy płukać chore gardło nawet kilka razy dziennie. Równie skuteczna może okazać się płukanka z rumianku lub liści szałwii.

Już wiesz, jakie są najlepsze domowe sposoby na przeziębienie. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, podczas infekcji warto złożyć wizytę u lekarza. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *