Premiery kinowe w 2023 roku. Sprawdź, na co warto wybrać się do kina w Lublinie

Premiery kinowe w 2023 roku

Jeszcze w tym roku czekają nas duże premiery kinowe, na które warto wybrać się do kin. Jedną z nich jest kontynuacja Avatara, na którą fani czekali około 13 lat. Film będzie można zobaczyć już 16 grudnia tego roku. Poniżej jednak znajdzie się subiektywna lista premier kinowych dla roku 2023, które pojawią się w lubelskich kinach już w następnym roku. Premiery kinowe w 2023 roku zostały przedstawione w chronologicznej kolejności. 

1. The Marvels (Kapitan Marvel 2) – 28 lipca 2023 (USA)

Kolejna odsłona przygód Carol Danvers, aka Kapitan Marvel. Scenarzystką filmu została Megan McDonnel, która była również odpowiedzialna za napisanie scenariusza do „WandaVision”, czyli innej produkcji Marvel Studios. Akcja filmu ma rozgrywać się po wydarzeniach z filmu „Avengers: Endgame”. Premiera pierwszej części miała miejsce w pierwszym kwartale 2019 roku.

2. Ant-Man and the Wasp: Quantumania  – 17 lutego 2023 (USA)

Przygody Scotta Langa powracają do kin już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwotnie trzecia część przygód Ant-Mana miała pojawić się w kinach dopiero pod koniec lipca 2023 roku. Premiera, została jednak przesunięta a film będziemy mogli obejrzeć 4 miesiące wcześniej niż było to początkowo zapowiadane. W nowej odsłonie serii zobaczymy obsadę, którą znamy z poprzednich części. Paul Rudd ponownie wcieli się rolę tytułowego Ant-Mana. Ujrzymy Evangeline Lilly, która wcieliła się w rolę Osy w poprzedniej odsłonie oraz Michaela Douglasa jako Hanka Pyma.

3. Dune: Part Two – 17 listopada 2023 (USA)

Poprzednia część “Diuny” z 2021 roku otrzymała 10 nominacji do oscara. Już w następnym roku będziemy mogli obejrzeć kolejną część przygód Paula Atreidesa. W obsadzie nowej części pojawią się znane twarze z poprzedniej części. Biorąc pod uwagę moment, na którym zakończyła się część pierwsza, można podejrzewać, że w kolejnej części ujrzymy przejęcie władzy przez głównego bohatera. Można się tylko domyślać, w jakim stopniu kolejna część będzie pokrywała się z materiałem źródłowym, jakim jest powieść Franka Herberta.

4. Strażnicy Galaktyki vol.3 – 5 maja 2023 (USA)

Kolejna premiera filmowa Marvel Studios. Strażnicy galaktyki powracają już w trzeciej odsłonie serii z nowymi przygodami. Nie wiele wiadomo jednak z jakim przeciwnościom będą musieli stawić czoła tym razem. Według słów Chrisa Pratta, czyli odtwórcy roli Star-Lorda z poprzednich części, zdjęcia mają ruszyć już w listopadzie tego roku i zakończyć się na wiosnę w okolicach kwietnia roku przyszłego.

5. Johny Wick 4 – 24 marca 2023 (USA)

Już po raz czwarty przyjdzie nam ujrzeć Keanu Reevesa wcielającego się w role tytułowego bohatera Johna Wicka. Czwarta odsłona będzie stanowiła bezpośrednią kontynuację poprzedniej części z 2019 roku. Ponownie przyjdzie nam oglądać kino pełne akcji oraz dynamicznych scen walk.

6. Indiana Jones 5 – 30 czerwca 2023 (USA)

Po 14 latach do kin wracają nowe przygody Indiany Jonesa. Ostatnia część przygód archeologa, czyli „Królestwo Krzystałowej Czaszki” miała swoją premierę w roku 2018. W ostatnich latach można było usłyszeć wiele plotek o tym, że Harrison Ford miałby ustąpić miejsca dla tytułowego bohatera komuś innemu. Sam aktor jednak zdementował plotki, twierdząc, że bez niego nie będzie również Indiany Jonesa. Warto wspomnieć, że Harrison Ford w przyszłym roku będzie obchodził swoje 80 urodziny.

7. Aquaman i Zaginione Królestwo – 17 marca 2023 (USA) 

Kontynuacja przygód tytułowego superbohatera. Ponownie za reżyserię będzie odpowiedzialny James Wan a w roli Aquamana ponownie wcieli się Jason Momoa. Pod znakiem zapytania wciąż stoi angaż do filmu Amber Heard w związku z zakończonym na początku czerwca „procesem dekady”, jak i również związaną z tym  petycją wystosowaną przez fanów przygód superbohatera z Atlantydy. Na ostateczną decyzję w sprawie obsady od Warner Bros będzie trzeba jeszcze poczekać jakiś czas

8. Szybcy i wściekli 10 – 9 czerwca 2023 (USA)

Kolejna i możliwe, że przedostatnia część serii rozpoczętej w 2001 roku. W nadchodzącej części Dominic Toretto ponownie ze swoją rodziną będą próbowali zwalczyć wroga, który stanie im na drodze. Obsada głównych postaci filmu pozostaje ta sama co w części poprzedniej, jednak ujrzymy również nowe postacie wraz z ich historiami. Ponownie nie zabraknie szybkich aut i dynamicznych scen pościgów.

9. Transformers: Rise of the Beats – 7 czerwca 2023 (USA)

Autoboty wracają na ekrany kin w przyszłym roku w siódmej odsłonie. Produkcja zadeklarowała, jednak że nowy film z cyklu transformers nie będzie kontynuacją poprzednich odsłon. Nowe transformersy mają stanowić jeden z trzech zaplanowanych filmów opowiadających historię serii “Beast Wars”. Czy nowe podejście do opowiedzenia historii zmieni zachwianą przez lata renomę całej serii? Warto odwiedzić w przyszłym roku kino, aby dowiedzieć się tego z pierwszej ręki.

10. Oppenheimer – 21 lipca 2023 (USA)

Nadchodzący do kin film autobiograficzny opowiadający historię Roberta Oppenheimera znanego również jako „ojciec bomby atomowej”. Film zostanie wyreżyserowany przez Christophera Nolana, znanego między innymi z takich hitów jak: Interstellar, Incepcja, Dunkierka, Tenet czy Mroczny Rycerz powstaje. W główną rolę ma wcielić się Cillian Murphy znany między innymi z roli Thomasa Shelbyego w Peaky Blinders. Do obsady należą również tacy aktorzy jak Robert Downey Jr. oraz Rami Malek. 

11. The Flash – 23 czerwca 2023 (USA)

Film przedstawiający historie Barry’ego Allena, który pod postacią Flasha pełni rolę obrońcy Central City. Jest to obok Aquamana jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji z uniwersum DC. Jednym z najważniejszych powodów dla wielu fanów uniwersum  do obejrzenia Flasha może być fakt, że w filmie w rolę Batmana po ponad trzydziestu latach wcieli się sam Michael Keaton. Wiele osób deklaruje swoją chęć do obejrzenia tej produkcji właśnie przez wzgląd na sentymentalny powrót odtwórcy Batmana z 1989 roku.

Powyżej zamieszczona lista jest tylko subiektywną sugestią, na co warto zwrócić uwagę, przeglądając premiery kinowe w 2023 roku. Do końca roku jest jednak dużo czasu i już teraz warto przejrzeć oferty kin znajdujących się na terenie Lublina, aby znaleźć coś dopasowanego do własnych klimatów.