Trend wzrostowy na rynku mieszkaniowym w Lublinie

Branża budowlana jest jedną z najbardziej złożonych i dynamicznych branż. Rynek mieszkaniowy w Lublinie przeżywa w ciągu ostatnich lat trend wzrostowy. Nowe lokale pojawiają się bardzo szybko. Dodatkowo można zauważyć wzrost ich cen. Związane jest to z kosztami materiałów budowlanych, wynagrodzenia i sporego zainteresowania nowymi lokalami.

Z informacji GUS wynika, że przez pierwszych dziewięć miesięcy tego roku w województwie lubelskim oddano do użytkowania 5519 mieszkań, z tego 2019 w samym Lublinie. To aż o 7,2 proc. więcej niż w roku 2017 r. Niecała połowa nowych lokali kwalifikowana jest na sprzedaż. Najwięcej buduje się w Lublinie i okolicach.

Lublin w ostatnim czasie to jeden wielki plac budowy. W samym centrum miasta, przy ul. 3 maja powstaje nowoczesna kamienica spółki Idea Invest licząca 28 mieszkań i apartamentów. Niedaleko niej, przy ul. Lubartowskiej 72A będzie zlokalizowany siedmiokondygnacyjny obiekt na 38 nowoczesnych mieszkań. Za budowę odpowiada spółka Residence MSM-Budownictwo.

Z mapy inwestycji wynika, że najwięcej buduje się na obrzeżach miasta. Jest tam jeszcze sporo działek niezagospodarowanych. Osiedle złożone z kompleksu 11 budynków położonych u zbiegu ulic Wapowskiego i Wolińskiego z nowocześnie zaprojektowanymi mieszkaniami 1-4 pokojowymi buduje ŻagielDom. Firma realizująca projekt osiedla activeCITY inwestycję podzieliła na III etapy. W I etapie powstaną 3 budynki mieszkalne, łącznie 127 mieszkań.

Przy ul. Generała Stanisława Skalskiego na Felinie powstaje zespół trzech budynków wielorodzinnych o czterech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Znajdą się tam garaże wielostanowiskowe z miejscami postojowymi i zamykanymi boksami garażowymi oraz komórki lokatorskie. Buduje go spółka Galadom. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to kwiecień 2020r.

Lubelskie Dwie Wieże to nazwa nowej inwestycji, która właśnie powstaje przy skrzyżowaniu ulicy Północnej oraz alei Kompozytorów Polskich, w pobliżu Hotelu Hampton by Hilton. Powstaną tam dwa 11-piętrowe apartamentowce. Atrakcyjność lokali to z pewnością sąsiedztwo z wąwozem i kilka minut do centrum miasta.

Przy ul. Zemborzyckiej 75-83 powstaje Osiedle Diamentowe Wzgórze. Plan zakłada postawienie trzech budynków, gdzie w pierwszym z nich mieszkania zostały już prawie całkowicie wykupione. Inwestycję prowadzi Lalak Nieruchomości.

To tylko część oferty lubelskich deweloperów. Przeciętne ceny to około 5522 zł za metr kwadratowy, co daje średnio o 15,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Kwota zależą głównie od lokalizacji lokalów, jakości wykonania i standardu.