Rewolucja internetowa w Lublinie. Ruszają testy sieci 5G

Sieć 5G to następca 4G, który już niedługo może zrewolucjonizować internet. Lublin jest jednym z dwóch w Polsce i 10 w Europie miast, w których w najbliższym czasie Orange przeprowadzi testy tej nowatorskiej technologii.

Czym jest sieć 5G?

Sieć 5G umożliwi o wiele szybsze przesyłanie danych, nawet do 800 MB/s, podczas gdy dzisiaj standardowa prędkość to 300 MB/s.
Zminimalizuje opóźnienia, które są uciążliwe między innymi podczas korzystania z gier sieciowych.
Będzie mogła znieść granice pojemności użytkowników, które są przyczyną spadku wydajności w przypadku, gdy z sieci korzysta jednocześnie duża liczba użytkowników.

Testy 5G w Lublinie

Lublin, obok Warszawy, został wybrany na miejsce testów sieci nowej generacji. Przeprowadza je Orange, we współpracy z Nokią. Jak mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska, miasto wybrano ze względu na jego dynamiczny rozwój oraz rozwiniętą infrastrukturę światłowodową. Znalazło się wśród 10 pierwszych miast Europy, w której prowadzone są testy sieci 5G.

W Lublinie uruchomiono 10 stacji bazowych, z których sygnał będzie docierał do posiadaczy przeznaczonych do jego odbioru urządzeń. W testach weźmie udział 100 osób i obejmą one cztery dzielnice miasta: Śródmieście, Wieniawę, Tatary i Ponikwodę. Dane będą przesyłane z prędkością 800 MB/s, 20 razy szybciej niż obecnie jest to możliwe.

Testy mają potrwać do końca roku.

Kontrowersje

Jak w przypadku każdej nowej technologii, tak i teraz nie brakuje sceptyków. Przeciwko sieci 5G protestowali już członkowie Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego.

Jako zagrożenia wymienia się:

  • potencjalną szkodliwość fal,
  • przesyłanie fal sieci 5G będzie wymagało zagęszczenia odbiorników, gdyż fale są przesyłane na krótkich dystansach, co zwiększy również siłę promieniowania.

Całkowitego zakończenia wszystkich prac nas standardem sieci piątej generacji możemy spodziewać się w 2020 roku. Do tego czasu wiele może się zmienić.