Odżywka białkowa (WPC) – czy są przeciwwskazania do jej stosowania?

wpc

Odżywki białkowe są jednym z najczęściej stosowanych suplementów diety wśród osób uprawiających sporty siłowe oraz kulturystykę. Wśród wielu rodzajów dostępnych na rynku, wyróżnić można odżywki białkowe zawierające białko serwatki, czyli WPC (whey protein concentrate). Jednakże, mimo że WPC może być bardzo skuteczny w zwiększaniu masy mięśniowej i poprawie wydolności fizycznej, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. W tym artykule omówimy, jakie to przeciwwskazania i jakie są możliwe skutki uboczne stosowania odżywki białkowej WPC.

Czym jest WPC i jak działa?

WPC jest odżywką białkową, która jest produkowana z serwatki, czyli płynu pozostającego po procesie wytwarzania sera. WPC jest bogate w białko, które jest łatwo przyswajalne i szybko wchłania się przez organizm, co przyczynia się do szybszego wzrostu masy mięśniowej oraz poprawy wydolności fizycznej. Dodatkowo, WPC zawiera wiele składników odżywczych, takich jak aminokwasy, wapń oraz witaminy, które korzystnie wpływają na zdrowie organizmu.

Nic zatem dziwnego, że to właśnie na koncentratu białka serwatki jest oparte mnóstwo odżywek białkowych, które mają różne zastosowanie w przypadku osób z szeroko rozumianej branży fitness. Jeśli chcesz zapoznać się z ciekawą ofertą WPC, przejdź do sklepu SFD pod wskazany adres – https://sklep.sfd.pl/Koncentraty_WPC-k162.html

Przeciwwskazania do stosowania WPC

Pomimo korzyści związanych z stosowaniem odżywki białkowej WPC, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem suplementacji.

  • Nadmiar białka – Przyjmowanie zbyt dużej ilości białka może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych. Nadmiar białka może obciążać nerki, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia tych narządów. W związku z tym, osoby z chorobami nerek oraz cukrzycą powinny ograniczyć spożycie białka oraz skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji WPC.
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe – Serwatka, z której produkowana jest WPC, jest produktem pochodzenia zwierzęcego i może powodować alergie u niektórych osób. Ponadto, WPC może zawierać laktozę, co może powodować problemy u osób z nietolerancją laktozy.
  • Problemy z trawieniem – Niektóre osoby mogą doświadczać problemów z trawieniem po spożyciu WPC. Objawy te mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę oraz nudności.
  • Problemy z tarczycą – Osoby z zaburzeniami tarczycy powinny również uważać na stosowanie WPC. Niektóre odżywki białkowe mogą wpłynąć na poziom hormonów tarczycy i zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z tarczycą.

To wszystko tylko uzasadnia jedną z najbardziej podstawowych zasad suplementacji. Chodzi oczywiście o skonsultowanie się ze specjalistą, przed rozpoczęciem przyjmowania wszelkiego rodzaju preparatów, nie tylko odżywek białkowych. Dopiero w kolejnym kroku, warto decydować się jedynie na suplementy pochodzące ze sprawdzonego i legalnego źródła, takiego jak np. sklep SFD, z którego ofertą można zapoznać się pod adresem – https://sklep.sfd.pl/

Skutki uboczne stosowania WPC

Choć WPC jest uważane za bezpieczną odżywkę białkową, nadmierna suplementacja może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych jest wzrost masy ciała. WPC zawiera duże ilości białka, które może prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej, ale także tłuszczowej. Ponadto, nadmiar białka w diecie może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak zwiększenie poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Innymi skutkami ubocznymi stosowania WPC mogą być problemy trawienne, w tym bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i nudności. Niektóre osoby mogą doświadczać reakcji alergicznych lub nietolerancji pokarmowych po spożyciu WPC. W rzadkich przypadkach stosowanie odżywek białkowych może prowadzić do uszkodzenia nerek i innych narządów wewnętrznych.

*Artykuł sponsorowany