7 miejsc na wyjazd z dzieckiem! Miejsca Lubelszczyzny przyjazne rodzinom.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej atrakcji skierowanych do najmłodszych. Parki rozrywki, zoo, mini zoo czy budowane nowe baseny ze zjeżdżalniami i brodzikami. Co wybrać w województwie lubelskim dla naszych dzieci? Poniżej nasza lista propozycji na wyjazd z dzieckiem!

 

Magiczne ogrody w Janowcu

Magiczna kraina znajdująca się niedaleko malowniczego Kazimierza Dolnego. Park ten jest ogrodem sensorycznym tzn. takim, który oddziałuje na wszystkie zmysły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Już po przekroczeniu bramy głównej otaczają nas z każdej strony niezwykłe, przykuwające uwagi rzeczy. Magiczne Ogrody zajmują powierzchnię ponad 18 hektarów, na których zbudowano park ze starannie dobraną zielenią, drzewami, strumykami i wodospadami. Przemierzając kolejne alejki, trafiamy do tajemniczych krain. Każda z nich nawiązuje do baśni czy legendy. Możemy zwiedzić Smocze gniazdo, Marchewkowe pole, Gród krasnoludów czy Wodny świat, w którym mamy możliwość przeprowadzić eksperymenty z użyciem wody. Najnowszą atrakcją Magicznych Ogrodów jest Most w koronach drzew o długości ponad 400 metrów. W jego skład wchodzą liczne tunele, przejścia czy taras widokowy. W koronach drzew do dyspozycji zwiedzających dostępna jest również restauracja, lodziarnia i kawiarnia. 

 

Farma Iluzji 

Znajdująca się na granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego Farma Iluzji to obowiązkowy punkt dla wszystkich najmłodszych. Znajduje się w środku lesie, na wielu poziomach. Zachwyca każdego zarówno przyrodą, jak i przygotowanymi atrakcjami. Jest ich tak dużo, że może zabraknąć dnia na odwiedzenie wszystkich. Starszym spodobają się na pewno miejsca związane z iluzją jak Latająca chata tajemnic, tunel zapomnienia czy labirynt luster. Dla najmłodszych przygotowano liczne place zabaw, dmuchańce, karuzele, kolejki, domki czy duże klocki. W okresie wakacyjnym odbywają się w weekendy przedstawienia prawdziwych iluzjonistów, którzy zachwycą swoimi umiejętnościami nie tylko najmłodszych, ale również starszych. Oprócz rozrywki Farma Iluzji oferuje również miejsce na wypoczynek. W okresie letnim otwarte są baseny ze zjeżdżalniami, leżaki przygotowane w Zatoce Piratów. Cały park wyposażony jest w liczne hamaki czy romantyczne ławeczki, na których można odpocząć w trakcie zwiedzania. Nie zapomniano również o gastronomii do wyboru mamy restaurację z domowymi obiadami, ale również hamburgerami czy grillem oraz kuchnia polowa, w której spróbować można wojskowej grochówki. Od niedawna działa również specjalny punkt vege. Na deser dla najmłodszych w ofercie znajdą się lody, gofry i naleśniki. 

 

Muzeum Wsi Lubelskiej

Wszystkim rodzicom pragnącym pokazać swoim dzieciom jak wyglądało życie w przedwojennych wsiach, dworach i miasteczkach. Wszystko to zobaczyć można w Muzeum Wsi Lubelskiej na lubelskim Sławinie. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Każdy odwiedzający może podziwiać połączenie malowniczych krajobrazów z kulturową różnorodnością województwa. Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje cykliczne wydarzenia pokazujące zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi na dawnej wsi. Wśród oferty prezentowane są w okresie letnim noc świętojańska czy żniwa, a w okresie jesiennym wykopki oraz pokazy kiszenia kapust. Wszystkie zajęcia organizowane są w ten sposób, żeby umożliwić interaktywne zaangażowanie wszystkich uczestników. Dla najmłodszych zorganizowano możliwość uczestnictwa w scenkach parateatralnych, posługując się kostiumami i rekwizytami z dawnych epok. 

 

Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Pierwsze interaktywne centrum nauki dedykowane środowisku naturalnemu i ekologii w Polsce. Zajmuje obszar ponad 10 hektarów i znajduje się nad zalewem w Janowie Lubelskim. Na jego obszarze znajdziecie jeden z najatrakcyjniejszy parków linowych w Polsce. Plac pozytywnej energii, ścieżki rowerowe, fontanny, siłownie czy nowoczesne laboratoria edukacyjne, w których poznamy świat poprzez zabawę. Pobyt w Zoom Natury pozwoli nam poznać podstawy ornitologii, fotografii czy ogrodnictwa. Wszystko to w zgodzie i z poszanowaniem dla otaczającej nas natury. Na terenie Parku znajdziemy również kawiarenkę, ścieżki spacerowe oraz dla aktywnych boiska sportowe czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. 

 

ZOO w Zamościu 

ZOO w Zamościu to największe ZOO województwa lubelskiego. Zobaczymy w nim ponad 260 gatunków zwierząt wśród nich hipopotama, gazele, lwa, niedźwiedzia brunatnego, wielbłądy, żyrafy, zebry i tygrysa. Z ptaków podziwiać można pawie, czaple, ibisy, emu, puszczyki, sowy śnieżne. Wszystkie obiekty, w których prezentowane są zwierzęta dostosowane, są do turystów w każdym wieku. Oprócz dużych zwierząt stworzono wydzieloną cześć z placem dla zabaw oraz mini zoo, w którym można dotknąć i pogłaskać łagodne zwierzęta, które nie zrobią krzywdy najmłodszym. Oprócz placu zabaw stworzono również park linowy. W ofercie gastronomicznej znajdziecie lody, pierogi czy dania typu fast food. Z uwagi na spędzenie paru godzin na zwiedzaniu kolejnych pawilonów dla najmłodszych przygotowano możliwość wypożyczenia wygodnych wózków, którymi można podróżować pomiędzy kolejnymi atrakcjami i okazami. 

Oprócz ZOO w Zamościu warto również wybrać się do mini zoo zlokalizowanego w Wojciechowie k. Nałęczowa oraz w Turce k. Lublina.

 

Zalew i baseny 

Infrastruktura wypoczynkowa i rekreacyjna mocno rozwinęła się nad zalewem w Krasnobrodzie. Nowe Baseny Wyspa w Krasnobrodzie oferują trzy małe baseny dla dzieci o głębokości od 30 do 50 cm. Większy basen o wymiarach 12 x 6 metrów oraz głębokości 1,6 m. Dodatkowo gejzery wodne podświetlane laserowo. Dla wypoczywających przygotowano leżaki i parasole. Obok basenów płatnych znajduje się zalew, który oferuje oprócz plaży i placu zabaw dla dzieci strzeżone kąpielisko z ratownikami oraz wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych, którymi można opłynąć cały obszar zalewu. Dookoła zalewu stworzone są chodniki i ścieżki edukacyjne, po których można jeździć wypożyczonymi gokartami z zachowaniem ostrożności na innych użytkowników spacerujących dookoła zalewu. 

Innym miejscem, w którym skorzystać możemy z kąpieli w bezpiecznych i strzeżonych basenach przystosowanych dla najmłodszych są baseny na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Kompleks składa się z 5 basenów rekreacyjnych o różnej wielkości i głębokości od basenu pływackiego, 25-metrowego, basenów 12-metrowych oraz 7-metrowego brodzika. Na terenie kompleksu znajduje się również 100-metrowa zjeżdżalnia, trójtorowa zjeżdżalnia rodzinna i zjeżdżalnia „cebula”. Kompleks Słoneczny Wrotków posiada również przygotowane leżaki dla pragnących zażyć kąpieli słonecznych. 

007

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

Jest to jedyna taka okazja w całym województwie lubelskim. Odwiedzając okolice Kazimierza Dolnego mamy niepowtarzalną okazję zabrać dzieci i pokazać jak podróżowano koleją kilkadziesiąt lat temu. Trasa, po której podróżujemy powstała w 1892 roku i przez niemal 100 lat przewoziła osoby oraz towary. Całość trasy liczy ponad 50 km. Poznajemy dzięki niej najpiękniejsze miejsca Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla. W ofercie turystycznej mamy możliwość pokonania 30 km odcinka składem Nadwiślanin, który posiada otwarte, jak i zamknięte wagony. Wycieczka połączona jest piknikiem oraz ogniskiem, na którym mamy możliwość przejechania się konną bryczką. Kolejka kursuje od początku maja do końca września w każdą niedzielę.