Miejsca w województwie lubelskim, które musisz zobaczyć

Kultura Rozrywka Turystyka

Województwo lubelskie oferuje sporo ciekawych rzeczy do spędzenia wolnego czasu. Zabytki architektury, spędzanie czasu aktywnie czy udział w licznych festiwalach to tylko część oferty, jaką ma dla turystów województwo lubelskie. Co warto zobaczyć? Sprawdźcie w naszym krótkim poradniku.

 

  • Lublin 

Zaczynamy od Lublina, stolicy i największego miasta województwa lubelskiego. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które w 2017 roku obchodziło 700 rocznicę nadania praw miejskich. Trudno w kilku słowach opisać ciekawe miejsca do zobaczenia w Lublinie, ale niewątpliwie zwiedzanie warto rozpocząć od Zamku Lubelskiego, w skład którego wchodzi XIII-wieczny donżon oraz pokryta rusko-bizantyjskmi freskami Kaplica Trójcy Świętej z XIV wieku. Często na pocztówkach z Lublina zobaczymy Bramę Krakowską będącą pozostałością po murach obronnych. Okoliczne uliczki pełne są pięknych kamienic. Ciekawą atrakcją jest niewątpliwie podziemna trasa turystyczna. Jeśli chcemy zobaczyć całe miasto z góry, warto wejść na Wieżę Trynitarską, z której zobaczymy całą panoramę miasta. Warto również wybrać się z centrum Lublina na obrzeża i odwiedzić lubelski Skansen oraz muzeum martyrologii na Majdanku. W okresie letnim na rynku Starego Miasta odbywają się liczne imprezy jak Carnaval Sztukmistrzów, Europejski Festiwal Smaku, Jarmark Jagielloński czy znana w całym kraju Noc Kultury. 

 

 

  • Nałęczów

 

Z Lublina ruszamy na zachód i udajemy się do Nałęczowa. Niewielkie miasteczko i zarazem jedno z najpopularniejszych i jedynych uzdrowisk w Polsce o profilu kardiologicznym. Znajduje się jedynie 30 km od Lublina. Wszyscy narzekający na nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową dzięki specyficznemu mikroklimatowi poczują się lepiej. Centralnym punktem Nałęczowa jest Park Zdrojowy, w której zwiedzić można historyczny Pałac Małachowskich, Stare Łazienki czy Domek Gotycki. Zwiedzając Nałęczów w oczy, rzucą nam się ciekawe willowe budynki w stylu szwajcarskim czy zakopiańskim. 

 

 

  • Kazimierz Dolny

 

Kierując się dalej na zachód po pokonaniu 50 km od Lublina, dotrzemy do Kazimierza Dolnego. Jedno z najpopularniejszych miasteczek na Lubelszczyźnie. Położone nad Wisłą nazywane perłą polskiego renesansu. Pomimo niewielkiego rozmiaru w miasteczku znajdziemy liczne zabytki i malownicze krajobrazy. Centralnym punktem jest renesansowy rynek otoczony z trzech stron kamienicami, a z jednej strony pięknym kościołem farnym św. Jana Chrzciciela. W jego wnętrzach znajdują się jedne z najstarszych w Polsce organy. Często odwiedzanym punktem w Kazimierzu Dolnym są ruiny zamku oraz Góra Trzech Krzyży, z której można obejrzeć całą panoramę miasteczka. Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto zwiedzić jedne z najlepiej zachowanych w Europie wąwozy lessowe z najsłynniejszym Korzeniowym Dołem. W niedalekiej odległości od Kazimierza warto odwiedzić miejscowość Mięćmierz. Dawną flisacką osadę znajdującą się jedynie 3 km od Kazimierza. Będąc w Mięćmierzu poczujemy się jak w żywym skansenie. Znajdziemy tam liczne chaty przeniesione tutaj z innych miejscowości, które dziś pełnią funkcje letniskowe dla ich właścicieli. 

 

 

  • Puławy

 

Położone w malowniczym Małopolskim Przełomie Wisły miasto nazywane często polskimi Atenami. Wszystko to za sprawą zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich. Antyczne wykończenia widać nie tylko w samym pałacu, ale również w innych obiektach jak pałacyk Marynki czy świątynia Sybilli. Całość parku wykończono w stylu angielskim. Obecnie w pałacu znajduje się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, ale jego wnętrza udostępniane są dla turystów. W Puławach prócz zwiedzania możemy spędzić czas aktywnie, korzystając z licznych ścieżek rowerowych czy spływów kajakowych organizowanych na Wiśle, czy Wieprzu.

 

 

  • Kozłówka

 

Po zwiedzeniu najciekawszych miast zachodniej Lubelszczyzny warto wybrać się jeszcze około 30 km na północ od Lublina. Znajdziemy tam wieś o nazwie Kozłówka znaną głównie za sprawą Zespołu Pałacowo-Parkowego rodziny Zamoyskich. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Józefa II Fontana, wybudowany w XVIII wieku. Największy rozkwit obiektu przypada na rządy Konstantego Zamoyskiego, który pragnął przebudować rezydencję i uczynić ją jedną z najwspanialszych siedzib magnackich. Wnętrza pałacu zachowane są w nienagannym stanie, co jest ewenementem na skalę europejską. 

W powozowni zespołu pałacowo-parkowego urządzono Muzeum Socrealizmu, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć rysunku, grafiki czy obrazy z połowy lat 50 XX wieku. 

 

 

  • Zamość

 

Jedyne miasto na Lubelszczyźnie, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko dzięki pięknemu staremu miastu. Symbolem miasta jest piękny rynek z 52-metrową wieżą zegarową. Dookoła rynku znajdują się kolorowe kamienice z attykami. Dwoma innymi godnymi uwagi miejscami w Zamościu jest Rynek Wodny oraz Rynek Solny. Warto wybrać się na spacer podziemną trasą turystyczną liczącą ponad pół kilometra. W trakcie spaceru podziwiać będziemy galerie strzeleckie, kazamaty, nadszaniec i bastion VII. Zamość pochwalić się może również największym na Lubelszczyźnie ZOO, w którym zobaczymy między innymi lwy, niedźwiedzie, egzotyczne ptaki oraz liczne okazy ryb spotykane na całym świecie. 

 

  • Roztocze

 

Na klimat tej krainy składa się wiele czynników. Miasteczka o ciekawej historii, piękne krajobrazy, unikatowa na skalę europejską przyroda, cisza i spokój. Ciężko o drugą taką krainę na Lubelszczyźnie. Do zwiedzenia jest tutaj całkiem sporo, każde miasteczko urzeknie nas czymś nowym i innym od poprzedniej miejscowości. Co warto zwiedzić? Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn miejsce, gdzie brzmi chrząszcz, Susiec z Rezerwatem Szumy na Tanwi czy Roztoczański Park Narodowy to tylko kilka z najważniejszych punktów na mapie. Roztocze oferuje nam możliwość zwiedzania na różne sposoby. Może to być samochód, jednak warto zostawić samochód i udać się na zwiedzanie rowerem. Tylko dzięki niemu zobaczymy to, czego nie uda nam się zobaczyć z okna samochodu. Bogata oferta aktywnego spędzania czasu wypełniają liczne wypożyczalnie kajaków, którymi możemy pokonać Wieprz idealny dla początkujących kajakarzy czy rodzin z dziećmi. 

To tylko kilka popularniejszych atrakcji do zwiedzenia na Lubelszczyźnie innymi godnymi uwagi miejscowościami są na pewno Chełm, Dęblin czy przyciągające turystów pragnących odpocząć Pojezierze Łęczyńskie, czy Podlaski Przełom Bugu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *