Miejsca w województwie lubelskim, które musisz zobaczyć

Województwo lubelskie oferuje sporo ciekawych rzeczy do spędzenia wolnego czasu. Zabytki architektury, spędzanie czasu aktywnie czy udział w licznych festiwalach to tylko część oferty, jaką ma dla turystów województwo lubelskie. Co warto zobaczyć? Sprawdźcie w naszym krótkim poradniku.

 

  • Lublin 

Zaczynamy od Lublina, stolicy i największego miasta województwa lubelskiego. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które w 2017 roku obchodziło 700 rocznicę nadania praw miejskich. Trudno w kilku słowach opisać ciekawe miejsca do zobaczenia w Lublinie, ale niewątpliwie zwiedzanie warto rozpocząć od Zamku Lubelskiego, w skład którego wchodzi XIII-wieczny donżon oraz pokryta rusko-bizantyjskmi freskami Kaplica Trójcy Świętej z XIV wieku. Często na pocztówkach z Lublina zobaczymy Bramę Krakowską będącą pozostałością po murach obronnych. Okoliczne uliczki pełne są pięknych kamienic. Ciekawą atrakcją jest niewątpliwie podziemna trasa turystyczna. Jeśli chcemy zobaczyć całe miasto z góry, warto wejść na Wieżę Trynitarską, z której zobaczymy całą panoramę miasta. Warto również wybrać się z centrum Lublina na obrzeża i odwiedzić lubelski Skansen oraz muzeum martyrologii na Majdanku. W okresie letnim na rynku Starego Miasta odbywają się liczne imprezy jak Carnaval Sztukmistrzów, Europejski Festiwal Smaku, Jarmark Jagielloński czy znana w całym kraju Noc Kultury. 

 

 

  • Nałęczów

 

Z Lublina ruszamy na zachód i udajemy się do Nałęczowa. Niewielkie miasteczko i zarazem jedno z najpopularniejszych i jedynych uzdrowisk w Polsce o profilu kardiologicznym. Znajduje się jedynie 30 km od Lublina. Wszyscy narzekający na nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową dzięki specyficznemu mikroklimatowi poczują się lepiej. Centralnym punktem Nałęczowa jest Park Zdrojowy, w której zwiedzić można historyczny Pałac Małachowskich, Stare Łazienki czy Domek Gotycki. Zwiedzając Nałęczów w oczy, rzucą nam się ciekawe willowe budynki w stylu szwajcarskim czy zakopiańskim. 

 

 

  • Kazimierz Dolny

 

Kierując się dalej na zachód po pokonaniu 50 km od Lublina, dotrzemy do Kazimierza Dolnego. Jedno z najpopularniejszych miasteczek na Lubelszczyźnie. Położone nad Wisłą nazywane perłą polskiego renesansu. Pomimo niewielkiego rozmiaru w miasteczku znajdziemy liczne zabytki i malownicze krajobrazy. Centralnym punktem jest renesansowy rynek otoczony z trzech stron kamienicami, a z jednej strony pięknym kościołem farnym św. Jana Chrzciciela. W jego wnętrzach znajdują się jedne z najstarszych w Polsce organy. Często odwiedzanym punktem w Kazimierzu Dolnym są ruiny zamku oraz Góra Trzech Krzyży, z której można obejrzeć całą panoramę miasteczka. Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto zwiedzić jedne z najlepiej zachowanych w Europie wąwozy lessowe z najsłynniejszym Korzeniowym Dołem. W niedalekiej odległości od Kazimierza warto odwiedzić miejscowość Mięćmierz. Dawną flisacką osadę znajdującą się jedynie 3 km od Kazimierza. Będąc w Mięćmierzu poczujemy się jak w żywym skansenie. Znajdziemy tam liczne chaty przeniesione tutaj z innych miejscowości, które dziś pełnią funkcje letniskowe dla ich właścicieli. 

 

 

  • Puławy

 

Położone w malowniczym Małopolskim Przełomie Wisły miasto nazywane często polskimi Atenami. Wszystko to za sprawą zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich. Antyczne wykończenia widać nie tylko w samym pałacu, ale również w innych obiektach jak pałacyk Marynki czy świątynia Sybilli. Całość parku wykończono w stylu angielskim. Obecnie w pałacu znajduje się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, ale jego wnętrza udostępniane są dla turystów. W Puławach prócz zwiedzania możemy spędzić czas aktywnie, korzystając z licznych ścieżek rowerowych czy spływów kajakowych organizowanych na Wiśle, czy Wieprzu.

 

 

  • Kozłówka

 

Po zwiedzeniu najciekawszych miast zachodniej Lubelszczyzny warto wybrać się jeszcze około 30 km na północ od Lublina. Znajdziemy tam wieś o nazwie Kozłówka znaną głównie za sprawą Zespołu Pałacowo-Parkowego rodziny Zamoyskich. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Józefa II Fontana, wybudowany w XVIII wieku. Największy rozkwit obiektu przypada na rządy Konstantego Zamoyskiego, który pragnął przebudować rezydencję i uczynić ją jedną z najwspanialszych siedzib magnackich. Wnętrza pałacu zachowane są w nienagannym stanie, co jest ewenementem na skalę europejską. 

W powozowni zespołu pałacowo-parkowego urządzono Muzeum Socrealizmu, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć rysunku, grafiki czy obrazy z połowy lat 50 XX wieku. 

 

 

  • Zamość

 

Jedyne miasto na Lubelszczyźnie, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko dzięki pięknemu staremu miastu. Symbolem miasta jest piękny rynek z 52-metrową wieżą zegarową. Dookoła rynku znajdują się kolorowe kamienice z attykami. Dwoma innymi godnymi uwagi miejscami w Zamościu jest Rynek Wodny oraz Rynek Solny. Warto wybrać się na spacer podziemną trasą turystyczną liczącą ponad pół kilometra. W trakcie spaceru podziwiać będziemy galerie strzeleckie, kazamaty, nadszaniec i bastion VII. Zamość pochwalić się może również największym na Lubelszczyźnie ZOO, w którym zobaczymy między innymi lwy, niedźwiedzie, egzotyczne ptaki oraz liczne okazy ryb spotykane na całym świecie. 

 

  • Roztocze

 

Na klimat tej krainy składa się wiele czynników. Miasteczka o ciekawej historii, piękne krajobrazy, unikatowa na skalę europejską przyroda, cisza i spokój. Ciężko o drugą taką krainę na Lubelszczyźnie. Do zwiedzenia jest tutaj całkiem sporo, każde miasteczko urzeknie nas czymś nowym i innym od poprzedniej miejscowości. Co warto zwiedzić? Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn miejsce, gdzie brzmi chrząszcz, Susiec z Rezerwatem Szumy na Tanwi czy Roztoczański Park Narodowy to tylko kilka z najważniejszych punktów na mapie. Roztocze oferuje nam możliwość zwiedzania na różne sposoby. Może to być samochód, jednak warto zostawić samochód i udać się na zwiedzanie rowerem. Tylko dzięki niemu zobaczymy to, czego nie uda nam się zobaczyć z okna samochodu. Bogata oferta aktywnego spędzania czasu wypełniają liczne wypożyczalnie kajaków, którymi możemy pokonać Wieprz idealny dla początkujących kajakarzy czy rodzin z dziećmi. 

To tylko kilka popularniejszych atrakcji do zwiedzenia na Lubelszczyźnie innymi godnymi uwagi miejscowościami są na pewno Chełm, Dęblin czy przyciągające turystów pragnących odpocząć Pojezierze Łęczyńskie, czy Podlaski Przełom Bugu.