Top 5 miejsc na Lubelszczyźnie, które koniecznie należy zobaczyć

Lubelszczyzna to piękny region, zyskujący coraz większą popularność turystyczną. Przedstawiamy 5 miejsc, które warto zobaczyć w tym malowniczym zakątku Polski.

1. Lublin

Stolica województwa lubelskiego położona na północnym skraju wyżyny Lubelskiej. Lublin jest jednym z najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie uzyskał już 700 lat temu. Symbolem i wizytówką miasta jest Zamek Lubelski, którego najważniejszymi elementami są XIII wieczny donżon (wieża obronno-mieszkalna) oraz pochodząca z XIV wieku Kaplica trójcy świętej. Inną charakterystyczną budowlą Lublina, jest Brama Krakowska, pozostałość murów obronnych, okalających niegdyś ten staropolski gród. Brama Krakowska prowadzi do prawdziwej Perełki Lubelszczyzny, Lubelskiego starego miasta. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektonicznych tego typu w Polsce. W obrębie Starego Miasta realizowane są różne produkcje filmowe o tematyce historycznej.

 

2. Zamość

Miasto to jest ewenementem regionu Lubelszczyzny. Znajdujący się w południowej części województwa lubelskiego, Zamość za sprawą pięknej, renesansowej starówki został wpisany w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamojskie Stare Miasto zostało zaprojektowane na planie gwiazdy, z tego względu nazywane bywa często „Padwą północy”. Wizytówką miasta jest barokowy ratusz z 52-metrową wieżą zegarową. Wokół rynku znajdują się niezwykłe, kolorowe Ormiańskie kamienice. Miejscami, które warto zobaczyć w Zamościu, są ponadto XVI wieczna katedra, synagoga i zamojska rotunda.

 

3. Kazimierz Dolny

Nazywany „perłą polskiego renesansu” położony nad Wisłą Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek Lubelszczyzny. Charakterystyczne dla tego miejsca piękne krajobrazy i Zabytki corocznie przyciągają rzeszę turystów. Miasto przesiąknięte jest artystyczną atmosferą, czego wyrazem jest niewielki renesansowy rynek otoczony z trzech stron pięknymi kamienicami. Dawniej Kazimierz był ważnym ośrodkiem handlu zbożem. Do dziś można tam podziwiać pochodzące z XVII wieku zabytkowe spichlerze. Oprócz niezwykłych zabytków Kazimierz Dolny może pochwalić się miejscami o walorach krajobrazowych, Wąwozy lessowe czy góra trzech krzyży to miejsca, które z pewnością warto odwiedzić.

 

4. Nałęczów

Nałęczów słynie z jednego z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Lata jego świetności przypadają na drugą połowę XIX wieku, kiedy to uzdrowisko odwiedzali znani artyści tacy jak:
Stefan Żeromski czy Bolesław Prus. Uzdrowisko w Nałęczowie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie leczone są choroby układu krążenia. Sprzyja temu odpowiedni mikroklimat, który wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi i funkcjonowanie układu krążenia. Na terenie miasta znajduje się
25 hektarowy Park Zdrojowy, ze stawem i licznymi zabytkami. Pałac Małachowskich, Stare Łazienki, Domek Gotycki czy Werandki to niektóre z nich.

 

5. Kozłówka

Słynna wieś położona niecałe 30 kilometrów od Lublina w północnej części województwa lubelskiego. Swoją popularność Kozłówka zawdzięcza Zespołowi Pałacowo-Parkowego rodziny Zamoyskich. Pałac powstał w XVIII w. według projektu włoskiego architekta Józefa II Fontany.
Charakterystyczne dla Zespołu jest jego barokowy charakter zaprojektowany według schematu
entre cour et jardin (Między dziedzińcem a ogrodem). Najlepszy okres dla tej majestatycznej budowli przypada na okres życia Konstantego Zamoyskiego. Mając ambicję stworzenie najbardziej reprezentacyjnej rezydencji magnackiej, przebudował ją do obecnego kształtu. Wnętrze siedziby Zamoyskich charakteryzuje się bogatym wystrojem, który przetrwał do dziś w prawie nienaruszonym stanie. W Kozłówce znajduje się również jedyna galeria sztuki socrealistycznej w Polsce, mieszcząca się w starej parowozowni.