Zabytki Lubelszczyzny, które musisz koniecznie zobaczyć

W artykule tym prezentujemy najpiękniejsze zabytki ziemi lubelskiej, jeżeli wybierasz się do tego zakątku Polski, to zapoznaj się co dla ciebie przygotowaliśmy

Trybunał koronny

Trybunał koronny znajduje się na rynku starego miasta w Lublinie. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budynków Lubelszczyzny. Wzniesiony w 1575 r. po licznych przebudowach jego współczesny klasycystyczny wygląd datuje się na lata 1781 – 1787. Trybunał koronny pełnił funkcję sądu najwyższego w I rzeczpospolitej.

Chełmskie Podziemia Kredowe

Ten niezwykły kompleks podziemny znajdujący się w Chełmie powstał w wyniku eksploatacji kredy piszącej na przestrzeni XIII – XIX w. Jest on unikatową pozostałością górnictwa kredowego w Europie. Jest to wielopoziomowy labirynt tuneli ciągnących się na ponad 40 km.

Kościół na wyspie

Kościół św. Jana Nepomucena znajduje się się w centrum Zwierzyńca. Powstał w latach 1741 -1747. Ten malowniczy barokowy kościółek otoczony jest przez sztucznie utworzony staw kościelny

 

 

Kamienice ormiańskie

Ten niezwykły kompleks kamienic znajduje się w Zamościu. Charakterystyczna wielobarwna budowla powstała w połowie XVII w.

 

 

Wieża Trynitarska

Wieża ta zwana też bramą jest najwyższym punktem widokowym Lublina. Budowla o neogotyckim stylu pełniła dawniej rolę dzwonnicy. Jest ona jedną z bram prowadzących na Lubelskie stare miasto.

 

 

 

 

 

 

Katedra w Zamościu

Ta piękna katedra znajduje się w centrum Zamościa. Styl Katedry jest związany z tak zwanym unikatowym renesansem Lubelskim. Wymiary katedry to 45 m długości i 30 m szerokości, co ciekawe wymiary te nawiązują do ówczesnego wielkości miasta i są dokładnie 15 krotnym jego pomniejszeniem
Majdanek

 

 

Na zakończenie coś bardziej współczesnego, jak również mniej zachwycającego dla oko, a bardziej wprowadzającego w zadumę. Obóz na Majdanku znajduje się w Lublinie. Był to drugi co do wielkości obóz koncentracyjnych zbudowanych przez Niemców w okupowanej Polsce. Powstał w 1943 i był miejscem katorgi i śmierci milionów Polaków, Żydów i innych narodowości.