Spacer po Lublinie

Lublin to miasto, które jest nazywane wschodnią stolicą Polski. To właśnie w nim, w 1569 roku, zawarto Unię Lubelską. Miasto posiada posiada bogatą historię, którą można zobaczyć gołym okiem odwiedzając to miejsce. Bez problemu można znaleźć w nim klimatyczne kamienice, wspomnienia kultury żydowskiej, ciekawe murale, czy po prostu wybrać się na spacer po urokliwym krakowskim przedmieściu. Lublin, pomimo swojej bogatej przeszłości, obecnie jest najprężniej rozwijającym się miastem po wschodniej części Polski.

Wybierzemy się na spacer, po tym właśnie mieście i przekonamy się co tak niezwykłego kryje w sobie to miasto.

Sztuka uliczna

Ciekawą formą zwiedzania miasta jest podążanie szlakiem murali, które coraz bardziej zyskują na popularności. Murale, jako forma sztuki ulicznej, często umieszczane są w nieprzypadkowych miejscach, i tak na przykład mural Petera Fussa zlokalizowany przy ulicy Leonarda, po drugiej stronie supermarketu, krytykuje konsumpcjonizm, zadając pytanie “czego nie możesz kupić?”. Innym ciekawym muralem jest dzieło odwołującego się do festiwalu, odbywającej się w Lubinie, Inne Brzmienia, który umieszczony jest przy ulicy Narutowicza. Przedstawia on postać siedzącą na krześle, która trzyma białą laskę, natomiast fasada pokryta jest wzorem z zegarów.

Lublin sztuką uliczną stoi. Miasto może pochwalić się ciekawym i wyjątkowym festiwalem jakim jest Carnaval Sztukmistrzów. Założeniem tego wydarzenia jest promocja nowego cyrku i teatru. Na kilka dni miasto staje się stolicą kuglarzy, cyrkowców oraz ulicznych artystów, którzy swoimi przedstawieniami umilają czas innym oraz promują miasto.

Tu można też smacznie zjeść i wypić

Nie trzeba się obawiać jeśli najdzie nas moment, w którym zgłodniejemy i będziemy chcieli się zatrzymać coś zjeść. W Lubinie bez problemu można znaleźć te nowoczesne knajpy, oraz te bardziej tradycyjne. Miejscem, które gwarantuje niezapomniane przeżycia, jest Mandragora, żydowska restauracja zlokalizowana jest na Starym Mieście. Nie tylko jedzeniem nawiązuje ona do kultury żydowskiej, ale również i wnętrzem, które jest niezwykle klimatyczne.

W Lublinie popularnym przysmakiem jest cebularz, czyli pszenny placek z cebulą i makiem. Warto również dodać, że od 2017 roku w Lublinie działa muzeum regionalne cebularza, gdzie nie tylko można poznać jego historię, ale i samemu zrobić ten regionalny produkt.

Wschodnia stolica Polski to bez wątpienia miejsce, którego zwiedzanie zajmie więcej niż dwa dni. Dlatego warto zaplanować sobie dłuższą wizytę w tym miejscu, bo miejsc, murali, wydarzeń czy knajp jest tu zdecydowanie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *