Jaką uczelnię wyższą w Lublinie wybrać – najpopularniejsze kierunki studiów

Jaką uczelnię wyższą w Lublinie wybrać?

Wybór uczelni i kierunku studiów dla wielu osób jest jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych decyzji do podjęcia w młodym wieku. Wybór swojej przyszłej edukacji ma ogromny wpływ na karierę zawodową, dlatego ostateczny wybór często spędza sen z powiek przyszłym studentom. Wizje drogi zawodowej zaplanowanej przez rodziców, oczekiwania, jakie kreuje społeczeństwo czy wybory znajomych często są złym doradcą w takiej sytuacji. Warto zastanowić się nad swoją karierą i taką decyzję podjąć samodzielnie. Z tego powodu przedstawiamy Państwu zestawienie lubelskich uczelni oraz najbardziej popularne kierunki studiów w Lublinie. 

Jaką uczelnię wyższą w Lublinie wybrać? 

Lublin plasuje się w czołówce ośrodków akademickich w kraju, ma do zaoferowania aż 9 uczelni, w tym 5 uczelni publicznych:

  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
  • Politechnika Lubelska,
  • Uniwersytet Przyrodniczy,
  • Uniwersytet Medyczny.

Oraz 4 uczelnie niepubliczne:

  • Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji,
  • Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie,
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji,
  • Wyższa Szkoła Nauk Społecznych.

Liczba studentów stanowi około 19% wszystkich mieszkańców miasta i jest to ponad 65 tysięcy osób. Maturzyści bardzo często wybierają Lublin ze względu na komfort życia oraz poziom kształcenia, jaki oferują lubelskie uczelnie. Z Rankingu „Perspektywy” w 2022 roku wynika, iż Uniwersytet Medyczny zajął najwyższe w Lublinie – 21 miejsce, następnie na 32 miejscu plasuje się Politechnika Lubelska, UMCS na 40, KUL na 47 miejscu, natomiast Uniwersytet Przyrodniczy znalazł się lekko poza pierwszą pięćdziesiątką. 

Jakie kierunki studiów są najczęściej wybierane w Lublinie? 

Najpopularniejsze kierunki studiów na Uniwersytecie Medycznym to kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, dietetyka, kosmetologia, farmacja, pielęgniarstwo i położnictwo. Jak wynika z rekrutacji 2021/2022 najwięcej osób wybrało na tym Uniwersytecie kierunek lekarski (3682 osoby) oraz kierunek lekarsko-dentystyczny (1538 osób). 

Jeśli chodzi o największą uczelnię, UMCS, w której studiuje ponad 18 tysięcy osób, to dużą popularnością cieszą się niedawno otworzone kierunki jak logistyka oraz bezpieczeństwo narodowe. Natomiast najczęściej wybierane kierunki to: psychologia, kryminologia, prawo oraz finanse i rachunkowość. 

Jeśli chodzi o uczelnię techniczną – Politechnikę Lubelską to dużą popularnością cieszy się jeden z kierunków na wydziale Mechanicznym i jest to inżynieria biomedyczna oraz kierunek na wydziale Zarządzania – marketing i komunikacja rynkowa. Najpopularniejszym kierunkiem na POLLUB w rekrutacji 2021/2022 była informatyka (842 osoby). 

Uniwersytet Przyrodniczy dużą popularnością może się pochwalić na kierunkach takich jak: biotechnologia, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, transport, weterynaria czy behawiorystyka zwierząt. 

Osoby, które wybierają się na jedną z bardziej znanych uczelni lubelskich KUL, najczęściej wybierają takie kierunki jak: bezpieczeństwo narodowe, anglistyka, psychologia, prawo oraz sinologia, czyli nauka, która zajmuje się niemalże wszystkim, co dotyczy Chin. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie przydatny podczas wyboru przyszłej uczelni oraz kierunku studiów w Lublinie.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *