Zabytki Lublina – zaułki, barwne kamieniczki, historia i kultura

Zabytki Lublina

Każde miasto żyje w swoim tempie, oddycha własnym, unikalnym rytmem, a jego duszę tworzą miejsca i ludzie, którzy wpisują się w codzienny krajobraz. Jednym z takich wyjątkowych miejsc na mapie Polski, choć wydaje się, że dotąd nie do końca odkrytym i docenionym, jest Lublin – miasto z ponad 700-letnia historią, położone we wschodniej części kraju. Empatii i miłości do własnego miasta uczą się nawet jego mieszkańcy, bo jak sami przyznają, jest ono dla nich wciąż nieodkrytą tajemnicą, pełną zagadek i miejsc, których poznać w codziennym i zabieganym dniu niełatwo – nawet żyjąc w Lublinie na co dzień. Lubelszczyzna obfituje w piękne, warte odwiedzenia miejsca, jednak to Lublin jest tym najpiękniejszym. Jakie zabytki lublina warto zobaczyć?

Lublin, historia i zabytki

Lublin bywa porównywany do Rzymu – być może nie pod względem skali nagromadzenia zabytków, miejsc przeszłości będących swoistą lekcją historii, choć takich w Lublinie nie brakuje, jednak wiadomo, że Rzym w tej kwestii może prześcignąć niewiele miejsc i miast – tak samo malowniczo nazywany bywa miastem położonym na siedmiu wzgórzach. I choć współczesny człowiek nie oddzieli „optycznie” każdego wzniesienia, dziś bowiem są zabudowane i historyczne wąwozy zniknęły, to mentalnie tworzą i łączą one ze sobą cudowną historię, kulturę i ludzi tego miasta. Każdy, kto był choć raz w Lublinie i spacerował uliczkami okalającymi stare miasto, zauważy jeszcze jedno podobieństwo ze stolicą Włoch – nietrudno stwierdzić, że wszystkie uliczki prowadzą do serca Lublina, położonego właśnie na wzniesieniu górującym nad całym miastem i podzamczem. Kolejnym wzniesieniem jest wzgórze zamkowe, na którym znajduje się zamek lubelski – niezwykle piękna budowla z basztą pochodzącą z XIII wieku zwaną również donżonem. Wieża ta jest najstarszą budowlą w Lublinie.

Lubelski zamek jest budowla wielokrotnie przebudowywaną. W jej centrum oprócz wieży znajduje się również Kaplica Trójcy Świętej ufundowana w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Podczas II Wojny Światowej zamek pełnił m.in. funkcję więzienia. Choć budowla ta na przestrzeni wieków pełniła wiele funkcji, dziś w jej wnętrzu znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina. W dawnych czasach okolica wokół zamku była dzielnicą żydowską, po której dziś nie pozostał żaden ślad.

Zabytki lublina – co warto zobaczyć?

Stare miasto usiane jest wieloma zabytkami – przechadzając się wąskim, klimatycznymi uliczkami z pewnością miniemy część dawnych fortyfikacji miejskich – Basztę Gotycką, XIV-wieczna Bramę Krakowską (symbol dawnego grodu będący pozostałością po murach obronnych z dawnych lat) czy Bramę Grodzką (w której ma siedzibę Teatr NN). Niezwykle rozwinięta jest także w Lublinie architektura sakralna – w obrębie samego starego miasta odnaleźć możemy zespół klasztorny jezuitów – z największym w Lublinie kościołem pw. św. Jana (archikatedrą), a także m.in. neogotycką Wieżą Trynitarską – doskonałym punktem widokowym na malowniczą panoramę lublina. W okolicy katedry znajduję się również pałac biskupi. Inną z pięknych świątyń jest zespół klasztorny dominikanów z reprezentacyjnym kościołem św. Stanisława, a także niezwykle ciekawe miejsce i odkrycie zeszłego wieku – fundamenty kościoła św. Michała – dawnego kościoła farnego, rozebranego z powodu zniszczeń po pożarze w 1846 roku – odkopane w latach 1936-1938, a w 2002 roku zagospodarowane, wyeksponowane, właściwie docenione. Warto zaznaczyć, że z tego nieistniejącego już kościoła przez niemal 150 lat grany był hejnał. Dziś Plac po Farze jest miejscem spotkań, miejscem organizowania koncertów i wielu akcji, a o historii tego miejsca przypomina wykonana z brązu w skali 1:40 makieta dawnej lubelskiej fary.

Stare miasto w Lublinie – perła architektury

Będąc w Lublinie, nie można ominąć najbardziej urokliwego i „fotogenicznego” miejsca starówki, czyli Rynku Starego Miasta, który otaczają niezwykle malownicze i kolorowe kamienice. Niektóre z nich zachowały renesansowe portale – jak kamienica Lubomelskich, renesansowe malowidła, gzyms kamienicy Pod Lwami zdobią rzeźbione lwie głowy, kamienicę Klonowica poznać można po „medalionach” umieszczonych na fasadzie budynku, przedstawiających znane postaci związane z Lublinem, m.in. Jana Kochanowskiego, Biernata z Lublina, właściwie każdy budynek ma swoja historie i niepowtarzalne elementy, które go charakteryzują. W centrum rynku stoi trybunał koronny pełniący niegdyś role ratusza. W dzisiejszych czasach jest to znany pałac ślubów. Będąc na starym mieście należy wręcz spacerować i rozkoszować się wyszukiwaniem takich drobnych detali świadczących o bogatej historii tego miejsca. Lublin wieczorem również zachwyca. Urokliwe knajpki, restauracje zachęcają, by usiąść i odpocząć, zrelaksować się i skosztować regionalnych przysmaków.

Znasz już najpiękniejsze zabytki Lublina. Jeśli interesują Cię inne miejsca na Lubelszczyźnie, które warto zobaczyć, koniecznie przeczytaj – Miejsca w Województwie lubelskim, które musisz znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *