78 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądać obchody 1 sierpnia w Lublinie 2022 r.

Obchody 78 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Lublinie

78 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak będą wyglądać obchody 1 sierpnia w Lublinie 2022 r.

 

W poniedziałek 1 sierpnia w Lublinie obchodzona będzie 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz akcji „Burza” na terenie Lublina. W wielu miastach całej Polski o godzinie 17 zabrzmią syreny alarmowe, a kierowcy zatrzymają się, włączając klaksony w swoich samochodach.

 

Historia Powstania Warszawskiego oraz akcji „Burza”

Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym, rozpoczętym 1 sierpnia 1944 i trwającym do 3 października, przeciwko wojskom niemieckim, które okupowało Warszawę. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Głównym celem “Burzy” było podkreślenie woli walki z Niemcami, nawet w sytuacji niekorzystnego stosunku sił, i zamanifestowanie suwerenności Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich, które Sowieci po agresji 17 września 1939 r. uważali za część ZSRR. W naszym regionie udział w akcji wzięło około 20 tys. partyzantów (okres 20-29 lipca 1944). Sparaliżowano niemiecki odwrót i wypędzono ich wojska oraz zaopatrzono się w uzbrojenie.

 

78 rocznica Powstania Warszawskiego, obchody w Lublinie w zeszłym roku

W zeszłym roku obchody  77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz akcji ”Burza” rozpoczęły się na Placu Litewskim od dźwięku syren. Dowódca uroczystości wygłosił meldunek. Zaśpiewano hymn RP i przywitano wszystkich zebranych uczestników uroczystości. Następnie głos zabrał m.in. wicewojewoda lubelski oraz mjr Bogdan Walas, żołnierz AK. Wygłoszono również apel oraz wystrzelono salwę honorową. Na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty przez delegacje. Oddano również hołd ppłk. Janowi Kucharczykowi ps. „Kazimierz”, jako jednemu ze współtwórców planu akcji ”Burza” na terenie Lubelszczyzny. Po wszelkich uroczystościach uczestnicy modlili się podczas mszy św. w intencji wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego i akcji 

”Burza”. Obchody zakończone zostały koncertem pt. „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim”.

 

Tegoroczne obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w Lublinie

Program zbliżających się obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego będzie zapewne po części pokrywał się z tym zrealizowanym w poprzednim roku. Nie ma jednak jeszcze podanej oficjalnej informacji na temat dokładnego harmonogramu obchodów. Możemy jednak być pewni, że 1 sierpnia w poniedziałkowe popołudnie o godzinie 17:00, usłyszymy dźwięki syren ku pamięci uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz akcji „Burza”.