Wakacyjne festiwale w Lublinie – Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński

Wakacyjne festiwale w Lublinie

W okresie letnim Lublin zawsze tętni życiem i zaskakuje nas na każdym kroku. Za nami już Noc Kultury oraz Festiwal Inne Brzmienia, co jednak nie oznacza, że na tym wyczerpał się limit możliwych atrakcji. Na wycieczkowiczów, jak i na mieszkańców wciąż czeka ogrom rozrywki. Zobaczcie sami!

 

Carnaval Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów ma miejsce w Lublinie od 2008 roku, a tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-25 lipca. Jest to festiwal prezentujący sztukę nowego cyrku, klaunady oraz akrobatyki. Na ulicach miasta będzie można spotkać wielu zagranicznych gości, którzy przybyli do Polski, by zaprezentować swoje wyjątkowe talenty oraz wciągnąć widzów w magiczny świat. Większość spektakli będzie darmowa i pojawi się na Starym Mieście oraz deptaku. Spektakle biletowane będą miały miejsce na Błoniach pod Zamkiem w specjalnie ustawionym namiocie.

Tradycyjnie wydarzeniem towarzyszącym będzie Urban Highline Festival. Nad głowami uczestników zostaną znów rozciągnięte liny, a na nich slacklinerzy, którzy przejmą budynki, aby udać się na podniebny spacer.

Oprócz artystów z innych krajów pojawią się także dobrze znane, polskie osobowości – Pan Ząbek, Marcin „Ex” Styczyński, Człowiek Siano, Mr & Mrs Frantic oraz Krzysztof Kostera. Na Placu po Farze zostanie zorganizowany konkurs buskerski, w którym na swojego ulubieńca będzie mogła głosować właśnie publiczność.

Jarmark Jagielloński

Jarmark Jagielloński to festiwal kultury oraz sztuki tradycyjnej, który odbędzie się 20-22 sierpnia w Lublinie. Artyści zapoznają przechodniów ze śpiewem, tańcem, instrumentami oraz rzemiosłem, które wywodzą się ze wsi. W ten sposób twórcy chcą wyrazić swój szacunek tradycjom, ale też przekazać swoją cenną wiedzę. Elementy tej kultury coraz częściej stają się zapominane, a Jarmark ma na celu je spopularyzować.

Co roku na Starym Mieście można było podziwiać budki z przeróżnymi straganami, wziąć udział w warsztatach, wystawach, czy koncertach inspirowanych tradycją. Na najmłodszych czekała także przestrzeń dawnych zabaw i gier, a dla nieco starszych organizowano potańcówki.

Średniowieczny hełm oraz miecz na stojaku