Roztocze winem stoi

Co raz bardziej popularne stają się polskie wina m.in. z Roztocza. Roztoczański Szlak Winnic jest przedsięwzięciem innowacyjnym i cały czas się rozwija. Winnice najczęściej usytuowane są przy gospodarstwach agroturystycznych gdzie zwiedzanie winnicy połączone jest z degustacją wina a malownicze krajobrazy urzekną każdego turystę. Roztocze posiada ciepły klimat, łagodne wzgórza i lessowe gleby co tworzy idealne warunki do uprawiania winorośli. Zbiory winogron w Polsce pozwalają na wyprodukowanie 700 tys. butelek wina rocznie co niestety nie pokrywa zapotrzebowania, które stale rośnie.

Oto najpopularniejsze winnice na Roztoczu:

Winnica Czarnowoda usytuowana jest 18 km od Zamościa, położona na 2 ha należy do największych na Roztoczańskim Szlaku Winnic. Uprawa winorośli to 6700 sadzonek w 17 odmianach. Wszystkie krzewy winorośli należą do szczepów szlachetnych. Wybierając dzień na zbiór trzeba zdążyć jednocześnie z zebraniem i przerobieniem owoców. W winnicy Czarnowoda na zbiór wybiera się słoneczny dzień kiedy winogrona są już suche wtedy podczas zbiorów pracuje 10 – 12 osób. W winnicy powstaje czerwone wino z odmian o czerwonych gronach i białe wino z odmian o białych gronach. 2 ha upraw mają wydajność 10 tys. ton. Wino chętnie kupowane jest przez turystów jako pamiątka z Roztocza jak i Zamościan, którzy chętnie po nie wracają. 

Kolejną winnicą jest Marysieńka. Jest to pierwsza na roztoczu winnica. Winnica ciągle się rozwija  i obecnie prowadzona jest na 1600 krzewach. Ambicją właściciela Marysieńki jest produkcja win białych, czerwonych i różowych. Winnica posiada takie odmiany jak: bianca, seyval blanc, ortega na wina białe a na wina czerwone: regent, rondo, cabernet dorsa oraz wiele innych. 

Winnica Lipowiec. W 2007 roku posadzono pierwsze krzewy winorośli. Obecnie właściciele powiększyli swój areał i uprawiają łącznie 1500 krzewów. Dopiero w 2009 roku udało się zrobić pierwsze wino. Czasami wino uda się lepsze w zależności od tego jaki będzie rok i urodzaj. Na Roztoczu sprawdza się taki szczep jak Solaris, Acolon, Cabernet Cantor i inne. Należy pamiętać, że z kiepskiego szczepu nie da się zrobić dobrego wina. 

Winnica Ostrowskich leży na trasie Roztoczańskiego Szlaku Winnic. Jest to jedna z najmłodszych winnic, założono ją w 2011 roku. Winnica prowadzona jest na 25 arowej działce. Uprawie sprzyja lessowa gleba. W winnicy dominują podstawowe odmiany takie jak : Regent, Muskat Odeski, Aurora i  inne. Aktualnie winnica oprócz odmian podstawowych oferuje swoimi gościom wina z odmian: Jutrzenka, Hibernal, Bianca, Adalmina, Rondo, Marechal Foch. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować: