Co zrobić, gdy zalejesz laptop?

Często zdarza się zalać laptop wodą, herbatą lub innym płynem. Wynik takiego wypadku może obejmować zarówno uszkodzenia elektryczne, jak i fizyczne, od zwarć do długotrwałej korozji. Rodzaj uszkodzeń zależy od rodzaju płynu, jego ilości oraz od szybkości naszej reakcji.

Czysta woda czy herbata w małych ilościach może wyrządzić małe szkody w naszym sprzęcie. Gorzej tutaj wypadają napoje słodzone, zawierające dużo cukru oraz mleko. W tym przypadku problemem jest pozostawienie nawet po wyschnięciu resztek z napojów. Im więcej zostanie cukru, tym większe ryzyko całkowitej utraty laptopa. Często więc łatwiej będzie wymienić klawiaturę niż ja czyścić, pomimo tego, że laptop nadal działa.

Pierwszy krok

Pierwszą reakcją na zalanie laptopa powinno być odłączenie go od zasilania, a następnie usunięcie baterii. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia elektrycznego. Jeśli jednak trudno dostać się do baterii, najlepsze co możemy zrobić to wyłączyć urządzenie. Warto również odwrócić laptop do góry nogami, żeby uniknąć dostania się wody do płyty głównej.

Drugi etap

Następnym etapem będzie usunięcie jak największej ilości płynu. Nie nosimy na co dzień przy sobie ściereczek z mikrofibry, czy takich, które się nie strzępią. Jeśli ich nie posiadamy, warto użyć ręczników papierowych czy zwykłych chusteczek higienicznych. Nie wycierajmy laptopa chusteczką czy ręcznikiem, zostawiają one resztki materiału we wnętrzu laptopa. Warto więc przykładać chusteczkę do wody, żeby sama wsiąkła w materiał.

Kolejny etap

Jeśli zalaliśmy laptopa większą ilością wody, warto przechylić laptopa i delikatnie potrząsnąć. Dzięki temu możliwy jest wyciek płynu z wnętrza. Odkręcenie dolnej obudowy i wyjęcie dysku twardego to kolejny etap, który może pomóc nam uratować laptopa. Należy tutaj jednak uważać, żeby nie dotknąć elektroniki i jej nie uszkodzić. Jeśli rozlany napój zawierał w sobie miód, cukier lub mleko wytrzyj laptopa wilgotną, niestrzępiącą się szmatką.

Po tych krokach pozostaw laptopa do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Nie warto używać suszarki, ponieważ wdmuchuje powietrze wraz z kurzem znajdującym się w powietrzu. Jeśli zalaliśmy laptopa słodzonym napojem, kurz ten może się przykleić do części laptopa.

Większe problemy?

Jeśli zalałeś laptopa słodzoną kawą z karmelem, będziesz, musiał wyczyścić laptop. Możesz go rozebrać samodzielnie lub oddać do serwisu, który zajmuje się czyszczeniem laptopa w Lublinie. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie, pamiętaj, że musisz to zrobić dokładnie, ale zajmuje to dużo czasu i wysiłku. W serwisie sprawdzone zostaną od razu wszystkie podzespoły, bateria i klawiatura. Ocenione zostaną uszkodzenia podzespołów, które będą mogły być od razu wymienione na nowe.