Program NLAB 2019

To już kolejna edycja programu dla przedsiębiorców Nevada – Lubelskie Acceleration Bridge.  W programie udział mogą wziąć udział przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie województwa lubelskiego. Od przedsiębiorców wymaga się znajomości języka angielskiego, chęci  poszukiwania partnerów i inwestorów dla swojego biznesu oraz zdobywania nowych doświadczeń. 

Warunki do prowadzenia firmy w USA są bardzo dobre zwłaszcza w stanie Nevada. Do nawiązania współpracy stanu Nevada z Lubelszczyzną doszło w lipcu 2015 roku. Nawiązano współpracę biznesową pomiędzy przedsiębiorstwami z Nevady oraz reprezentantami lubelskich firm. Nevada i Lubelskie to obszary, w których jest przyjazne środowisko do inwestowania ze względu na wysoką pomoc publiczną. USA są wielkim rynkiem otwartym z niską stawką celną. Pozycja na rynku amerykańskim otwiera możliwości w skali globalnej. 

 

W poprzednich edycjach programu miały miejsce dyskusje w panelach tematycznych takich jak: instytucje akceleracyjne / wsparcie biznesu, innowacyjne technologie wodne, innowacje w obszarze gier wideo, systemy autonomiczne dla pojazdów, fotonika. Lublin odwiedziły takie amerykańskie firmy z Nevady jak: Coral LLC, HLSL Institute, JadinTech, Robot Army, AHA Management and Consulting, K2 Energy Solutions, Inc, Solar LED Safety Strips. 

 

W tym roku wartość przedsięwzięcia to 30000 zł. Wyjazd realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Wybranych zostanie 20 przedsiębiorców, którzy wezmą udział w 1-szym etapie a z nich zostanie wyłoniona 10, która poleci do USA. Organizatorem programu jest Województwo Lubelskie a po stronie Nevady partnerami są m.in.: Adams Hub, StartUp Nv, Waterstart, Work in Progress i wiele innych. Oprócz przedstawicieli z Nevady  w programie wezmą udział eksperci z kraju i Lubelszczyzny. Przedsiębiorcy, którzy nie zakwalifikują się do czołowej 10-tki utworzą listę rezerwową. 

 

Terminarz programu przedstawia się następująco: do 30 września – nabór do programu, 7 – 10 października Bootcamp Lubelskie, 17 października – Demo Day, 1- 14 grudnia – pobyt I grupy w Nevadzie, I kwartał 2020 – pobyt II grupy w Nevadzie.  

Za merytoryczne aspekty akceleracji w Stanie Nevada odpowiada Biuro Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Stanu Nevada. 

Głównym celem programu jest wsparcie umiędzynarodowienia i rozwoju lubelskich przedsiębiorców poprzez udział w procesie pre-akceleracji w ramach Bootcamp Lubelskie oraz w procesie akceleracji w Nevadzie.