Korepetycje nadal popularne

Dodatkowe lekcje pozaszkolne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i studentów, zwłaszcza w Lublinie, który na mapie Polski jest ważnym ośrodkiem akademickim. Do udzielania korepetycji nie potrzeba żadnych uprawnień ani zezwoleń czy prowadzenia działalności gospodarczej. Najbardziej popularne są korepetycje z języka angielskiego i matematyki oraz kursy przygotowawcze do matury. Średnio cena za 1h lekcji w lubelskim wynosi około 24 zł i jest najniższą w kraju. Dla porównania najwięcej liczą sobie nauczyciele w mazowieckim bo 35 zł za 1h.

Z korepetycji głównie korzystają maturzyści i to zarówno w postaci kursów do matury jak i indywidualnych lekcji. Maturzystów chcą przyciągnąć szkoły językowe, które w swojej ofercie posiadają kursy przygotowawcze do matury ustnej i pisemnej na poziomie podstawowym i rozszerzonym z różnych języków obcych. Jeżeli chodzi o inne przedmioty takie jak historia, biologia, WOS, chemia, fizyka czy inne to prowadzone są kursy przez takie ośrodki jak np. Fundacja UMCS w postaci zajęć rocznych i półrocznych. Takie zajęcia prowadzone są zarówno przez nauczycieli ze szkół średnich jak i akademickich. Po korepetycje sięgają uczniowie, którzy nie radzą sobie w szkole, mają przed sobą ważny egzamin lub chcą poszerzyć swoją wiedzę.

W innych krajach rynek korepetycji jest bardzo ceniony i nierzadko dofinansowany z budżetu państwa. Przeważającą większość korepetytorów stanowią kobiety, zyskujące popularność są również e-korepetycje na które decyduje się coraz więcej osób. Jednak nauka to nie tylko korepetycje ale również wiele zajęć dodatkowych takich jak zajęcia sportowe np. z bardzo popularnej w Lublinie piłki nożnej, judo, tenisa ale też np. z robotyki, tańca czy gry na instrumentach muzycznych. Bardzo popularnymi są również Uniwersytety Dziecięce. W Lublinie są nimi m.in. Uniwersytet Dziecięcy UMCS, Uniwersytet Otwarty KUL czy Unikids.

Szkoła powinna dawać równe szanse w zdobywaniu wiedzy jednak w rzeczywistości w standardowej szkole nie jest możliwe jednakowe dotarcie z wiedzą do każdego ucznia. Nauczyciele są słabo opłacani więc trudno od nich wymagać dodatkowej pracy na zawołanie dla uczniów, którzy mają zaległości lub chcą poszerzyć swoją wiedzę ponadto nauczyciel nauczycielowi nierówny. Są uczniowie, którzy wymagają indywidualnego podejścia. Korepetycje dają możliwość rozplanowania zajęć a ponadto kontakt z korepetytorem jest łatwiejszy niż z nauczycielem. O korepetycjach warto również pomyśleć w przypadku gdy klasa ma słaby poziom. Zatem wszystko to przemawia za tym, iż w większości przypadków korepetycje są bardzo potrzebne a czasami nawet niezbędne.