Obchody 15 sierpnia w Lublinie. Co może być w planach władz miasta? 

Obchody 15 sierpnia w Lublinie

Obchody 15 sierpnia w Lublinie. Co może być w planach władz miasta? 

 

Obchody 15 sierpnia to ważny dzień dla naszego kraju, obchodzimy wtedy w Polsce dwa święta. Pierwsze z nich to święto kościelne, drugie państwowe. Dzień ten ustanowiono dniem wolnym od pracy. Tego dnia, jak co roku obchodzić będziemy:

  • Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 
  • Święto Wojska Polskiego 

 

Co 15 sierpnia świętuje się w Kościele?

15 sierpnia w kościele rzymskokatolickim uroczyście obchodzi święto na cześć Najświętszej Marii Panny jako patronki ziemi i roślinności. Powszechnie można spotkać się z nazewnictwem: Święto Matki Boskiej Zielnej (Polska), Znakomitej (Kongo), Korzennej (Czechy). Jest to jedna z trzech największych i zarazem najstarszych uroczystości maryjnych. Tego dnia, upamiętnia się wzięcie do nieba duszy Maryi wraz z ciałem. 

 

Jak wyglądają obchody Święta Maryjnego?

Wydarzenie związane z zakończeniem ziemskiego życia Maryi i rozpoczęciem życia wiecznego zaczęto upamiętniać w V wieku. W różnych częściach świata do tej pory nazwy tego święta się różnią. Można spotkać się m.in. ze świętem: Przejścia, Odpocznienia czy Zaśnięcia Maryi. W Polsce rozmiarem uroczystości wyróżniają się obchody w Kalwarii Zebrzydowskiej i Jasnej Górze. Przybywają tam pielgrzymi z całej Polski, aby uczestniczyć w odbywającej się tam inscenizacji. W wielu zakątkach Polski Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (WNMP) wiąże się z obchodami dożynek. 

 

Co upamiętniają obchody Święta Wojska Polskiego?

Inicjatywa corocznych obchodów Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się 15 sierpnia 1992 roku. Obchody upamiętniają wydarzenia z 1920 roku, kiedy to podczas bitwy stoczonej na przedpolach Warszawy, wojsko Polskie na czele z Józefem Piłsudskim zwyciężyło milionową Armię Czerwoną. Tym samym uratowało zarówno Polskę jak i całą Europę. Uważana jest za jedną z trzech najważniejszych bitew XX w. na świecie. Bitwa ta jest zwana również „Cudem nad Wisłą”. Jest to szczególne święto w naszej tradycji, ponieważ jest powodem do wielkiej dumy oraz pamiątką po jednym z największych zwycięstw polskiego oręża.

 

Jak wyglądają obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia w Lublinie ?

Obchody zwykle zaczynają się od Mszy św., a kończą się uroczystym apelem, z ceremoniałem wojskowym. Uroczystości odbywają się na Plcu Litewskim i Zamkowym. Jednym z punktów programu obchodów Święta Wojska Polskiego jest przemarsz wojsk z jednej lokalizacji do drugiej. Wśród atrakcji dla przybyłych jest m.in. prezentacja sprzętu wojskowego. Chociaż nie znamy jeszcze dokładnych planów na obchody w tym roku, to z pewnością możemy powiedzieć, że będą one analogiczne do lat poprzednich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *