Wybieramy studia techniczne w Lublinie

Stolica Lubelszczyzny jak wiadomo słynie z obecności studentów. Lublin jest w czołówce współczynników studentów w Polsce względem liczby mieszkańców miasta. Aczkolwiek w mieście nie znajdziemy dużej liczby uczelni technicznych.

Politechnika Lubelska, bo o niej mowa jest jedną z pięciu uczelni technicznych w Lublinie. W ofercie uczelni znajdziemy możliwość studiowania na:

  • studiach licencjackich,
  • studiach inżynierskich,
  • studiach magisterskich,
  • studiach doktoranckich.

Główną tematyką badań i rozwoju uczelni są konstrukcje i technologie, ochrona środowiska oraz oszczędność energii i materiałów.

Jak dostać się na uczelnię techniczną?

Jeśli jesteś przed podjęciem decyzji do jakiej szkoły pójść po ukończeniu szkoły podstawowej – rozważ wybór technikum. Ukończenie szkoły średniej o profilu technicznym na pewno oswoi Cię z tematyką oraz specyfiką studiowania na uczelni technicznej. Warto inwestować w przyszłość i nawet jeśli w Twojej okolicy, miejscowości w której mieszkasz nie ma takiej szkoły – wówczas zdecyduj się na przeprowadzkę do miejsca gdzie będziesz mógł kontynuować edukację.

Jak przygotować się do studiów technicznych

Trudno wskazać jakie kroki podjąć, albo jakie materiały przyswoić aby studia mogły być łatwiejsze. Wszystko zależy od kierunku oraz programu edukacyjnego który będzie realizowany na studiach.
Z zakresu merytorycznego który może Ci ułatwić studia jest dobra znajomość i zrozumienie matematyki, fizyki i podstaw elektroniki. Może również przydać Ci się podstawa z programowania – jednak większość kierunków technicznych wykorzystuje znajomość programowania (budownictwo, projektowanie, inżyniera produkcji, informatyka).
Najważniejszą radą jest wypracowania systematycznej pracy! Dobry start i aktywność od pierwszych dni roku akademickiego pozwoli Ci na osiągnięcie dobrych rezultatów. Ciągła praca to droga do sukcesu.

Nie dostałem się na uczelnię

Pamiętaj aby pracować w szkole nad wszystkimi przedmiotami, nie zależnie od Twoich preferencji i pomysłów na przyszłość, o przyjęciach na uczelnie decyduje matura i przedmioty które zdajesz. Warto wcześniej wytypować uczelnie i kierunki które Cię interesują i przeanalizować jakie przedmioty zdawana na maturze ułatwią Ci otrzymanie indeksu wymarzonej uczelni. W wielu przypadkach uczelni technicznych zlecana jest zdawanie matematyki na poziomie rozszerzonym.
Dodatkowym atutem są również wygrane konkursy tematyczne, olimpiady – ale mowa tutaj tylko o poziomie ogólnopolskim.
Życzę powodzenia – jeśli masz jakieś spostrzeżenia podziel się nimi w komentarzu!