Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin to stolica województwa lubelskiego. Położone jest na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą. Populacja miasta wynosi ok 340 tys. mieszkańców. Prezydentem miasta jest Krzysztof Żuk. Lublin to ważny ośrodek administracyjny, handlowy, kulturalny i transportowy a także oświatowy. W Lublinie znajdują się liczne uczelnie publiczne i prywatne. Śmiało można powiedzieć, że Lublin warto odwiedzić i przekonać się na własnej skórze co miasto ma do zaoferowania.

W Lublinie warto zobaczyć:

Zamek Lubelski a w nim Kaplica Trójcy Świętej z XIV w. z unikalnymi freskami, baszta z XIII w. z tarasem widokowym jako najstarsza budowla miasta. Przez długi czas w Zamku mieściło się więzienie najpierw carskie później kryminalne, w czasie II wojny światowej hitlerowskie a po wojnie Urzędu Bezpieczeństwa Państwa. Obecnie na Zamku mieści się Muzeum Lubelskie z bogatymi zbiorami. 

Stare Miasto a w nim m.in.: Bazylikę i klasztor Ojców Dominikanów z XIV w. , Bramę Krakowską – średniowieczna brama wjazdowa do miasta, Brama Grodzka, Rynek z zabytkowymi kamienicami i gmachem Trybunału Koronnego, Krakowskie Przedmieście i Plac Litewski. 

Państwowe Muzeum na Majdanku – w latach 1941 – 1944  był drugim co do wielkości po Oświęcimiu obozem zagłady na ziemiach polskich. Obecnie na Majdanku funkcjonuje muzeum, w którym można zobaczyć baraki więźniarskie, krematorium, ekspozycje muzealne, mauzoleum, Pomnik Walki i Męczeństwa.

Ogród Botaniczny UMCS, w którym można spacerować wśród różnych gatunków roślin zgromadzonych w kilkunastu działach, ogród położony jest w dolinie rzeki Czechówki i obejmuje jej fragment, na terenie ogrodu przeważają gleby lessowe. 

Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen), prezentowana jest drewniana architektura z obszaru Lubelszczyzny, skansen podzielony jest na Wyżynę Lubelską, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Roztocze, dwór oraz miasteczko. Są tu również drewniane świątynie, cerkiew i kościół. 

Zalew Zemborzycki – miejsce wypoczynku i rekreacji, nad zalewem znajdują się ośrodki turystyczne Marina, Wrotków i Dąbrowa ,kemping i restauracje, rezerwat leśny, siedziby klubów żeglarskich, wyciąg dla narciarzy wodnych. Dookoła zalewu biegnie ścieżka rowerowa. 

Centrum Spotkania Kultur – budowę CSK rozpoczęto w 1974 r. a ukończono 22 listopada 2015. Misją Centrum Spotkania Kultur  jest edukacja kulturalna, zwłaszcza młodzieży. CSK ma pomóc budować wizerunek Lublina w oparciu o ekologię, kulturę bycia w nowoczesnym świecie i jego rozumieniu. Instytucja ma być również miejscem, które przyciągnie różne środowiska.