Lublin atrakcyjny dla przedsiębiorców

Lublin to największe miasto we Wschodniej Polsce. Jest ważnym ośrodkiem akademickim, kulturalnym ale również ekonomicznym. Miasto stale się rozwija wspierając rozwój nowych technologii. Należy tu wymienić projekt Lubelska Wyżyna IT współrealizowany przez urząd miasta, przedsiębiorców i ośrodki akademickie. W Lublinie działa Lubelski Park Naukowo – Technologiczny będący miejscem spotkań instytucji naukowych z przedsiębiorcami. Lublin posiada również podstrefę ekonomiczną należącą do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Podstrefa w ostatnich latach przyciągnęła wiele firm z różnych branż. Kluczową inwestycją dla miasta jest utworzenie nowego dworca metropolitalnego. 

Według ogłoszonego w środę 18 września br. raportu firm Antal, Cushamn & Wakefield i Vastint Lublin okazał się liderem w kategorii “Nieruchomości” i Potencjał zatrudnienia”oraz zajął drugie miejsce w kategorii “Potencjał edukacyjny”. Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają Lublin jako miejsce swoich inwestycji ze względu na wysoką jakość życia w tym mieście oraz kapitał ludzki. Dla przedsiębiorców Lublin jest miastem nowoczesnym i perspektywicznym. Biorąc pod uwagę rozwój infrastruktury komunikacyjnej oraz będąc ważnym ośrodkiem we wschodniej granicy UE Lublin w przyszłości ma duże szanse stać się istotnym centrum ekonomicznym w Europie Środkowo – Wschodniej. 

Jeżeli chodzi o komunikację z administracją publiczną, wsparcie ze strony przedstawicieli administracji publicznej oraz podejmowanie nowych inicjatyw i projektów na rzecz biznesu Lublin również może się pochwalić wysokim wskaźnikiem we wspomnianym raporcie. Miasto ma wielki potencjał aczkolwiek nadal brakuje mu inwestorów, którzy zagospodarowaliby tą przestrzeń stwarzając miejsca pracy. 

Lublin może się również pochwalić wysoką dostępnością i jakością: przestrzeni biurowej, dojazdu do biura komunikacją publiczną, atrakcyjnymi cenami przestrzeni biurowej oraz jakością usług dodatkowych znajdujących się w budynku lub bezpośrednim sąsiedztwie. 

Jeśli chodzi o potencjał zatrudnienia Lublin również ma się czym pochwalić. Mocną stroną miasta są kadry średniego i wyższego szczebla oraz co jest bardzo ważne z punktu widzenia firm produkcyjnych, dostęp do inżynierów. W przeciągu kilku lat zwiększyła się aktywność firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych i IT.

Biorąc pod uwagę takie czynniki jak: bezpieczeństwo, oferta edukacyjna i kulturalna, system opieki zdrowotnej oraz ofertę handlową śmiało można stwierdzić, że Lublin to świetne miejsce do życia i inwestowania.