Lubelski przemysł – gdzie znaleźć pracę?

Lublin to region, który znany jest z wieloletniej tradycji przemysłowej. Przez wiele lat rozwijał się tutaj przemysł motoryzacyjny, spożywczy czy lotniczy. Wiele z dawnych zakładów, które pracowały na renomę Lublina na przemysłowej mapie Polski, działa do dziś. Te, które upadły zastąpione zostały innymi. Dzięki tak rozwiniętemu przemysłowi w Lublinie setki firm codziennie poszukuje pracowników. Jedne stanowiska wymagają większych umiejętności i doświadczenia, na innych pracować może każdy po krótkim przeszkoleniu.

Najlepiej rozwijającą się gałęzią przemysłu w Lublinie od wielu lat jest branża spożywcza. Założone w XIX i XX wieku zakłady funkcjonują do dziś lub są mocnym fundamentem dla swoich następców. Jednym z najlepszych rozpoznawalny w całej Polsce zakład to Lubella oraz Perła – Browary Lubelskie. Poza tym pracę znaleźć można w działających niemal od 100 lat zakładach przemysłu ziemniaczanego, które słyną z produkcji unikatowego syropu glukozowego, który jest w pełni przyjazny zdrowiu. Oprócz tego nieprzerwanie od 1932 roku działa spółdzielnia pszczelarska Apis, a od 1949 roku Herbapol.

Również przemysł ciężki jest mocno zakorzeniony w lubelskie tradycje przemysłowe. Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych działająca obecnie jako część znanego w Polsce i na świecie przedsiębiorstwa Sipma. Założona w 1840 roku przeszła liczne przekształcenia, nacjonalizację, komercjalizację, żeby w 2009 roku dołączyć do Sipmy. Podobną drogę przeszły działające do dziś Lubelskie Fabryki Wag FAWAG.

W Lublinie rozwinięte są także inne gałęzie przemysłu. Prężnie rozwija się przemysł chemiczny w tym przetwórstwo tworzyw sztucznych czy firmy produkujące środki barwiące. Również przemysł lekki taki jak produkcja galanterii skórzanej czy materiałów tapicerskich i medycznych. Rozwijają się firmy produkujące mrożonki i żywność ekologiczną. Coraz częściej pracę znaleźć można w firmach stawiających na produkcję opakowań dla przemysłu farmaceutycznego, etykiet, taśm i laminatów. W ostatnich latach rozwinęły się firmy produkujące okna, drzwi czy profile aluminiowe dla budownictwa. W Lubelskiej Strefie Ekonomicznej pracę znaleźć można w firmach, które zajmują się produkcją szczepionek, podłoży mikrobiologicznych czy sprzętu diagnostycznego, a więc w branżach biotechnologicznych.

Do największych zakładów przemysłowych zatrudniających najwięcej pracowników w Lublinie należą:

  • Perła Browary Lubelskie,
  • Aliplast,
  • Daewon Europe,
  • Elektromontaż Lublin,
  • Intrograf Lublin,
  • Biomed Lublin,
  • Aliplast Extrusion,
  • LWDO Lift Service,
  • Agram.

Oferty pracy dla osób szukających pracy w lubelskim przemyśle publikowane są na stronie https://przedsiebiorczy.lublin.eu/praca. Znajdziecie na niej również wszystkie największe firmy działające na terenie Lublina i najbliższych okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *