Druk wielkoformatowy – gdzie można drukować wielki format w Lublinie

Druk wielkoformatowy to innymi słowy solwentowy lub lateksowy druk cyfrowy, czyli nowoczesna technologia stosowana do produkcji form drukowanych na materiale banerowym, folii i papierze. Ta technika stosowana jest bardzo często do zagospodarowania powierzchni billboardów, tablic, szyldów, plakatów, materiałów reklamowych do kasetonów, stojaków, roll-up’ów. 

Druk solwentowy

Druk solwentowy to sposób druku w ploterze atramentowym, w którym typowe atramenty na bazie wody zastąpiono pigmentowymi atramentami solwentowymi (na bazie rozpuszczalników organicznych). Druk solwentowy stosuje się praktycznie do wszelkiego rodzaju wydruków wielkoformatowych, również do podłoży z zawartością PVC oraz zewnętrznych, ponieważ jest odporny na czynniki atmosferyczne, łącznie z promieniowaniem UV i na ogół nie wymaga laminowania. Jego wadą jest mniejsza precyzja w stosunku do druku atramentami wodnymi, co jednak przy druku wielkoformatowym nie stanowi przeszkody.

Atramenty solwentowe zawierają toksyczne rozpuszczalniki, z którymi kontakt może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Atramenty eco-solwentowe są mniej toksyczne, jednocześnie znacznie mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Jest on jednak wielokrotnie tańszy niż ekologiczne odpowiedniki, takie jak wydruki lateksowe.

Druk lateksowy

Druk lateksowy umożliwia tworzenie oznaczeń zewnętrznych, bilbordów, banerów reklamowych, ale także oznaczeń na wiatach przystankowych oraz grafiki na pojazdach, gdzie ważne są zarówno jakość oraz trwałość na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Oznakowania wewnętrzne wykonane ta techniką charakteryzują się wysoką jakością. Drukowanie jest możliwe na różnorodnych nośnikach, co gwarantuje szeroką gamę zastosowań. Grafiki drukowane tą metodą można umieszczać na pojazdach bezpośrednio po wydruku. Wydruki w tej technologii uważane są za dużo lepsze niż atramentowe oraz za bardziej ekologiczne, ponieważ nośnik pigmentu składa się w 66% z wody.

Wielkoformatowe wydruki w Lublinie

Jeżeli chodzi o lubelski rynek wiele jest drukarni oferujących wielkoformatowe wydruki, oraz ich montaż czy zaprojektowanie grafiki.

Maik, mieszczący się przy ul. Inżynierskiej, to Agencja Reklamowa od ponad 12 lat rozwijająca działalność w zakresie druku wielkoformatowego. Głównymi urządzeniami drukarni są plotery o szerokości zadruku do 5 m, drukujące w technologii UV. Podobno duże zlecenia mogą realizować już w ciągu 24 godzin.

Produkcje, które wymagają najwyższej jakości druku wykonywane są na ploterze ekosolwentowym, przeznaczonym do druku na podłożach płaskich. Innowacyjna technologia zmiennej kropli umożliwia osiągnięcie jakości zbliżonej do wydruków na urządzeniach 8-kolorowych. Drukarnia jest wyposażona w szereg urządzeń służących do konfekcjonowania i wykańczania wydruków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zgrzewarka samojezdna  przeznaczona do zgrzewania banerów i siatek MESH, w której zastosowano innowacyjne rozwiązanie gorącego klina, zmniejszające emisję szkodliwych oparów do środowiska.

DMK Studio, ul. A. Świętochowskiego, oferuje wydruki na ploterze firmy AGFA, co jak twierdzi firma gwarantuje doskonałą jakość i możliwość stosowania różnego rodzaju mediów do wydruków wielkoformatowych.

Max Format Centrum Druku Cyfrowego, Al. Racławickie, oferuje wydruki wielkoformatowe z elementami grafiki, precyzyjne wydruki map oraz planów. Druki wykonują na wielkoformatowych urządzeniach firmy Océ oraz CANON, co zapewnia wysoką jakość wydruków, zapewnia reprodukcję detali, łagodnych krzywizn i ostrych linii. 

S.PRINT Wydruki Wielkoformatowe, mieści się na ul. Witosa, wykonują wydruki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, do czego używają japońskich atramentów mild solventowych. Maksymalna szerokość zadruku to 160 cm. Banery wykonują na podkładzie 500 gr i splocie 1000 x 1000 (dużo mocniejszym niż powszechnie używanym).

Kolejna drukarnia Perfekta info, z ul. Doświadczalnej, zajmuje się m.in. drukiem plakatów mało i wielkoformatowych, drukowanych z fotograficzną jakością do wielkości 1,5 m szerokości.

ARBOOR, ul. Bursaki, to drukarnia wielkoformatowa zajmująca się wysokiej jakości wydrukami na wszelkie reklamy zewnętrzne jak i wysokojakościowe prezentacje wewnętrzne. Od 2018 roku do oferty dołączyli wydruki wykonywane atramentem UV bezpośrednio na płytach oraz materiałach giętkich, także z kolorem białym.

Eco Format – EKOLOGICZNA DRUKARNIA WIELKOFORMATOWA z ul. Łęczyńskiej, również posiada bogatą ofertę wydruków wielkoformatowych na różnego rodzaju nośnikach i materiałach. Podobnie jak Solvent Druk z ul. Krzemionki.

Według Google najwyższe opinie wśród klientów mają: S.PRINT Wydruki Wielkoformatowe, Solvent Druk,  ARBOOR, Max Format Centrum Druku Cyfrowego.

Myślę, że ta lista stwarza już możliwości wybrania odpowiedniej drukarni na własne potrzeby. Oferta jest bogata, możliwości druku różnorodne, materiały i sposoby oraz maszyny, na których wydruki są realizowane, wysokiej jakości, umożliwiające wybór ciekawych rozwiązań.