Zamek w Janowcu zaprasza na wspólne Biało Czerwone Winobranie 2022.

Zamek w Janowcu

Z nastaniem września w winnicach zaczyna się wyjątkowy czas. Dojrzewające w letnich promieniach słońca owoce winogron zamienia się w wino. Zapomnij o Burgundii czy Morawach i wybierz się na to wyjątkowe wydarzenie do Janowca nad Wisłą. 18 września na Zamku w Janowcu odbędą się pierwsze od ponad 70 lat zbiory na zamkowej winnicy.

Czym jest winobranie.

Winobranie jest to jeden z ważniejszych etapów w produkcji wina. Owoce są zbierane, gdy osiągną idealny poziom dojrzałości. Wiąże się z odpowiednią zawartością cukrów, kwasów i tanin. W naszym klimacie zbiór winogron odbywa się zwykle między sierpniem a październikiem. W ciepłych rejonach państw śródziemnomorskich okres ten przypada na luty – kwiecień.

Janowiec – Biało Czerwone Winobranie 2022

Przed nami długo oczekiwane wydarzenie. Już 18 września w Janowcu nad Wisłą każdy będzie mógł poczuć się jak w słonecznej Burgundii i samodzielnie zbierać winogron, z którego powstanie wino. Będą to pierwsze od 75 lat zbiory owoców na zamkowej winnicy. Program przewiduje także tłoczenie moszczu winnego na zamkowym dziedzińcu, koncerty oraz ciekawe atrakcje dla najmłodszych.

Historia zamku w Janowcu nad Wisłą.

Miasto i zamek Janowiec leżą w dolinie Wisły w zachodniej części województwa lubelskiego. Walory krajobrazowe oraz bliskość Kazimierza Dolnego — miasta słynącego z renesansowych kamienic, czyni to miejsce atrakcyjnym turystycznie. Zamek w Janowcu nad Wisłą został zbudowany w latach 1508-1526 staraniem hetmana wielkiego Mikołaja Firleja. Przez 150 lat znajdował się we władaniu rodu Firlejów — najpotężniejszego rodu dawnej Polski. W czasach swojej świetności zamek posiadał 7 sal oraz 98 pokoi, wielkością mógł równać się z Wawelem. W latach 90. ubiegłego wieku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, dzięki którym zamek powoli odzyskuje swoją świetność. Z zamkiem wiąże się legenda o czarnej damie. Według opowiadań jest nią córka właściciela zamku — Helena Lubomirska, nieszczęśliwe zakochana w poddanym swojego ojca. Niestety nieprzychylny temu związkowi ojciec w ramach kary zamknął Helenę w jednej z komnat. W przypływie rozpaczy Helena postanowiła wyskoczyć z okna i w ten sposób rozstać się bólem niespełnionej miłości. Od tamtej pory duch czarnej damy ukazuje się ruinach janowieckiego zamku podczas pełni księżyca.

Program Biało Czerwonego Winobrania na Zamku w Janowcu 

10:00 – otwarcie dziedzińca zamkowego dla uczestników wydarzenia – sprzedaż wina na stoiskach oraz serwowanie regionalnych potraw

11:00 – oficjalne otwarcie, powitanie gości

11:30 – zbieranie winogron na zamkowych winnicach z udziałem chętnych, którzy przybyli na wydarzenie oraz zaproszonych gości.

12:30 – Miłosz Bachonko na żywo – występ akordeonisty

12:45 – przygotowywanie moszczu winnego na dziedzińcu zamkowym z zebranych winogron z plantacji zamkowej

13:30 – Miłosz Bachonko – „winne” utwory

13:45 – oficjalna prezentacja logotypu Winnicy Zamkowej

14:15 – panel tematyczny prezentujący historię renesansowej winnicy na zamku w Janowcu

14:45 – Miłosz Bachonko akustycznie

15:00 – panele tematyczne – prezentacje kucharzy z regionalnych restauracji

15:30 – Miłosz Bachonko – występ finałowy

15:45 – panele dyskusyjne

18:00 – pokaz iluminacji świetlnej na zamku w Janowcu

Udział w wydarzeniu jest biletowany. Wejściówki można kupić na stronie organizatora lub bezpośrednio w kasie Zamku w Janowcu. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Tego dnia na gości czekają także bezpłatne atrakcje w strefie niebiletowanej, znajdującej się w zamkowym parku. Będą czekać tam m.in.: zagrody ze zwierzętami, stoiska z regionalnymi produktami i wyśmienite przekąski.

Inne atrakcje w okolicy – Kazimierz Dolny

Będąc na zamku w Janowcu, warto także odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie lub wybrać się promem na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Osoby lubiące wypoczywać aktywnie mogą udać się na wyprawę przez słynny Korzeniowy Dół. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie. W Trzciankach niedaleko Janowca znajduje się park „Magiczne ogrody” Jest to jedyny w Polsce park tematyczny, stworzony na podstawie baśni. Poznaj inne ciekawe miejsca na Lubelszczyźnie – Miejsca w województwie lubelskim, które warto zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *