Kierunek Kazachstan

Ambasador Kazachstanu Margułan Baimukhan podczas swojej ostatniej wizyty w Lublinie rozmawiał z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim i wicemarszałkiem Zbigniewem Wojciechowskim o przyjeździe lubelskiej biznesowej delegacji do Kazachstanu w celu sprawdzenia możliwości inwestycyjnych m.in. pomiędzy lubelską Sipmą i podmiotami z Kzachstanu. Podobnie jak Polska to kraj tranzytowy dlatego też w ostatnich latach zainwestowano tam w modernizacje infrastruktury kolejowej.

Kazachstan ma ambitne plany. Obecnie znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej rozwiniętych krajów świata a do 2050 planuje znaleźć się w pierwszej trzydziestce. Dla tego kraju polscy przedsiębiorcy cechujący się dużym doświadczeniem biznesowym stanowią dużą wartość.

Między Polską a Kazachstanem zawarte są wszystkie niezbędne umowy do prowadzenia działalności gospodarczej i inwestycji takie jak: o unikaniu podwójnego opodatkowania czy ochronie inwestycji. W Kazachstanie funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne o zbliżonych zasadach funkcjonowania jak te w UE. Kazachstan obniżył podatek VAT z 20 do 12 % a największym atutem tego kraju jest siła robocza. W Kazachstanie jest bardzo dobry “klimat” do inwestycji gdyż ten kraj aktywnie wspiera zagranicznych inwestorów a województwo lubelskie jest partnerem regionalnym obwodu ałmatyńskiego. W Kazachstanie aktualnie jest zarejestrowanych 220 firm z polskim kapitałem.

Kazachstan dla Polaków jest nowym ale jednocześnie atrakcyjnym kierunkiem do inwestowania i podróżowania. W tym kraju obecnie mieszka ok 35 tys. Polaków. W każdym obwodzie kraju działa parafia katolicka, zniesiono wizy, jest regularne połączenie lotnicze a od 2020 roku większość spraw w urzędzie będzie można załatwić drogą elektroniczną i obowiązuje zasada jednego okienka. Istotnym faktem jest również to, iż Kazachstan przechodzi na alfabet łaciński.

Z punktu widzenia województwa lubelskiego Kazachstan może być bardzo dobrym punktem wejścia na rynki sąsiadujące z tym krajem. Polskie towary i produkty takie jak m.in. maszyny Sipmy mają w tym kraju bardzo dobrą renomę. Dużym zainteresowaniem cieszą się również polskie uczelnie, na których obecnie studiuje ok. 1100 studentów z Kazachstanu.

W Lublinie po raz pierwszy gości wystawa “Wielcy myśliciele Wielkiego Stepu. Historia i kultura Kazachstanu” w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego. Jest to ważne wydarzenie ze względu na integrację kulturową obu krajów, która wspomagana jest m.in również przez konsulaty honorowe Kazachstanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię zainteresować: