Budowanie domu z kamienia jest powszechne głównie na zachodzie Europy. Kamień należy tam do podstawowych materiałów budowlanych. W Polsce trend ten zaczął zyskiwać popularność po roku 1990. Do jednych z najprężniej działających firm w naszym kraju zajmujących się budową domu z kamienia jest https://kawalasbud.pl/.
Kamień w budownictwie
Kamień jest materiałem naturalnym, dzięki temu jest on najtwardszym materiałem stosowanym aktualnie w budownictwie. Żadna współczesna technika budowlana nie jest w stanie zapewnić takiej trwałośći budynku, jaką zapewnia kamień. Przykładem może być wszystkim znana Piramida Cheopsa, która zachowała się w stanie praktycznie nienaruszonym do dnia dzisiejszego, właśnie dzięki budowie z kamiennych bloków. Inną budowlą, której kamienne elementy zachowały się do dziś jest Zamek Krakowski. Zastosowanie kamienia jeśli chodzi o budowę domu jest wszechstronne, dlatego możemy użyć tego surowca również do budowy domów nowoczesnych.
Ogrodzenia z kamienia
Ze względu na użyty surowiec, ogrodzenia z kamienia cechuje nie tylko estetyczny i naturalny wygląd, ale także wytrzymałość. Ponadto rozwiązanie takie nie wymaga szczególnej konserwacji, a samo ogrodzenie lub mur można dopasować do architektury domu i jego otoczenia. Najczęściej stosowane i zarazem najbardziej trwałe odmiany kamienia stosowane do budowy ogrodzenia, to między innymi granit, bazalt i kwarcyt. Surowiec ten występuje w wielu ciekawych barwach i kształtach, także wybór odpowiedniego dla nas projektu, nie powinien być problemem.
Budowa domów z kamienia
Fundamenty wykonane z kamienia w przeciwieństwie do fundamentów wykonanych z cegieł, nie ulegają biodegradacji w ziemi. Budowa domu z kamienia wiąże się również z większą pojemnością cieplną niż w przypadku cegieł lub innych materiałów, która wynika z dużej masy budynku. Inną zaletą domu z kamienia jest chłodzenie w upalne dni, oraz trzymanie wysokiej temperatury podczas mroźnych nocy. Wybranie tego naturalnego surowca na budowę naszego domu będzie idelanym rozwiązaniem jeśli zależy nam również na wytrzymałości budynku i jego izolacji przed wilgocią.