Pranie dywanów – co warto wiedzieć na ten temat?

Utrzymanie dywanu w czystości nie jest łatwym zadaniem. Na co dzień wystarczy zwykłe odkurzanie, ale raz na jakiś czas warto zdecydować się na gruntowne odświeżenie dywanu. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat prania dywanów!

Aby dywan zachował swoje walory użytkowe i estetyczne przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja dywanu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Dlaczego regularne czyszczenie dywanu jest tak ważne?

Każdy dywan, bez względu na materiał wykonania, potrzebuje regularnego czyszczenia. Jakie zagrożenia powoduje używanie brudnego dywanu? Z biegiem czasu w dywanach gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, a wraz z nimi bakterie, wirusy czy roztocza. Systematyczne pranie i pielęgnacja jest więc podstawą zachowania walorów estetycznych i użytkowych dywanu. Na co dzień wystarczy zwykłe odkurzanie, ale 1-2 razy w roku warto poddać dywan kompleksowemu czyszczeniu i skorzystać z usług profesjonalnej firmy piorącej.

Jak usunąć tłuste plamy i inne trudne zabrudzenia z dywanu?

Usunięcie trudnych plam z dywanu nie jest łatwe. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się różnego rodzaju zabrudzeń z jego powierzchni. Oto niektóre z nich:

  • Aby uniknąć zacieków, warto posypać kontury plamy talkiem lub mąką ziemniaczaną.
  • Tłuste plamy można usunąć przy pomocy ściereczki zwilżonej delikatnym detergentem. Jeżeli plama pozostała, spróbuj wytrzeć plamę z zastosowaniem łagodnego roztworu octu. Plam z tłuszczu można się również pozbyć przy pomocy roztworu soli ze spirytusem w proporcji 1:4.
  • W przypadku plam z wina warto przyłożyć ręcznik kuchenny tak, aby wsiąknęło w niego jak najwięcej zabrudzenia. Jeśli plama pozostała, należy delikatnie przetrzeć ją z zastosowaniem delikatnego roztworu octu, a następnie wytrzeć ścierką do sucha.
  • Jeśli na dywanie znajduje się plama po ketchupie, wytrzyj nadmiar wylanego ketchupu wilgotną ściereczką. Jeżeli nie okaże się to skuteczne, zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj.
  • Aby usunąć plamę z kawy, przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę tak, aby wsiąknęło w nią jak najwięcej zabrudzenia. Jeśli to nie pomoże, wytrzyj plamę z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.

Usuwanie zabrudzeń z dywanów – jak wybrać firmę piorącą dywany?

Chcesz dokładnie wyczyścić dywany w swoim domu, a może interesuje Cię pranie wykładzin w biurach i urzędach? Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej firmy piorącej dywany, koniecznie zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim sprawdź, czy wybrana firma korzysta z profesjonalnych urządzeń piorących, które zapewniają skuteczne usuwanie plam i zabrudzeń. Świetnym pomysłem jest również zapoznanie się z opiniami klientów na temat danej firmy. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę prania w zależności od rodzaju dywanu – www.pranie-dywanow-lublin.pl.

Proces samodzielnego czyszczenia dywanów nie jest łatwy. Dlatego warto w tej kwestii skorzystać ze wsparcia specjalistów. Profesjonalne firmy zajmujące się praniem dywanów wykorzystują metody czyszczenia, które pozwalają skutecznie usunąć nawet trudne zabrudzenia i zaschnięte plamy.