Tour de Pologne 2021 – uroczysty start w Lublinie

TOUR DE POLOGNE 2021 – UROCZYSTY START W LUBLINIE

Tego roku największy wyścig szosowy w Polsce będzie miał swój uroczysty start w Lublinie. 9 sierpnia na Placu Zamkowym zgromadzą się zawodnicy, gotowi stawić czoła kolejnym wyzwaniom i wielkiej przygodzie, którą zakończą sześć dni później na krakowskich Błoniach.

Poprzedni rok

Pomimo pandemii korona wirusa wyścig w poprzednim roku zdołał się odbyć. Na początku jednak został przełożony z lipca na sierpień i dodatkowo skrócono go do pięciu etapów. Pojedynek rozpoczął się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a trasa prowadziła przez Województwo Śląskie i Małopolskę. Zwycięzcą został Remco Evenepoel, który swoją wygraną zadedykował Fabio Jakobsenowi, który uległ wypadkowi na finiszu pierwszego etapu.

Etapy

78 edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbędzie się pomiędzy 9 a 15 sierpnia 2021 roku. Trasa ma składać się z siedmiu etapów i zaczynać w Lublinie, natomiast meta przewidziana jest w Krakowie. Uczestnicy będą mieli łącznie do pokonania 1140 kilometrów.

Trasę przebiegu wyścigu zaprezentował 20 maja Czesław Lang, polski kolarz i organizator wydarzenia.

  • Etap I – Lublin – Chełm – 216 kilometrów
  • Etap II – Zamość – Przemyśl – 201 kilometrów
  • Etap III – Sanok – Rzeszów – 226 kilometrów
  • Etap IV – Tarnów – Bukowina Tatrzańska – 160 kilometrów
  • Etap V – Chochołów – Bielsko-Biała – 173 kilometrów
  • Etap VI – Katowice – Katowice / jazda indywidualna na czas – 19 kilometrów
  • Etap VII – Zabrze – Kraków – 145 kilometrów

Drużyny

Na trasie o zwycięstwo będzie walczyć dziewiętnaście zespołów z całego świata, ale oprócz nich prawo do startu dostały też trzy inne drużyny z „dzikimi kartami”. Wśród nich znajduje się reprezentacja Polski wraz z zespołami profesjonalnej ligi UCI ProTeam z Belgii oraz Rosji.

Wyścig, poza wielką ucztą dla prawdziwych fanów kolarstwa, jest też idealnym sposobem na promocję naszego kraju. Trasa bowiem wiedzie przez wiele zjawiskowych miejsc, jednak wciąż będzie ciężkim, sportowym wydarzeniem. A dla wszystkich kibiców dzień przed startem zawodników w Lublinie odbędzie się prezentacja wszystkich drużyn.

Kolarz podczas wyścigu