Jak rozliczyć podatek od nieruchomości w Poznaniu? Formalności i terminy

Jak rozliczyć podatek od nieruchomości w Poznaniu

Kupno domu, mieszkania lub działki wymaga zgłoszenia do Urzędu Miasta Poznania. Wymagane formalności ściśle reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Sprawdź, jak rozliczyć podatek od nieruchomości położonej w Poznaniu: jakie dokumenty złożyć, w jakich terminach i jaką drogą.

Informacja IN-1 wymagana dla osób fizycznych

Jeśli zgłaszasz nieruchomość do opodatkowania jako osoba fizyczna, w Urzędzie Miasta Poznania musisz złożyć druk IN-1: Informacja o nieruchomościach i obiektach budowalnych. Wykazujesz w niej swoje dane jako właściciela, użytkownika wieczystego lub posiadacza gruntu lub obiektu budowlanego. Wskazujesz przeznaczenie działki, domu lub mieszkania oraz dane ich powierzchni bądź powierzchni użytkowej w przypadku budynków.

Szczegółowe dane dotyczące m.in. adresu nieruchomości wykazuje się w załączniku do informacji IN-1. W zależności od tego, czy korzystasz ze zwolnienia z opodatkowania, czy nie, do IN-1 dołącz:

ZIN-1 dla nieruchomości opodatkowanych

ZIN-2 dla nieruchomości zwolnionych z opodatkowania

Jeśli nieruchomość stanowi współwłasność z inną osobą fizyczną, do informacji dołącz tez ZIN-3, w którym wykażesz dane współwłaściciela. Ale uwaga! Jeśli współwłaścicielem jest osoba prawna, nie składaj ZIN-3. Zamiast formularza IN-1, musisz wypełnić deklarację DN-1 i rozliczyć podatek tak jak osoba prawna.

Jak złożyć informację IN-1?

Jeśli Twoja nieruchomość leży w Poznaniu, organem właściwym dla podatku od nieruchomości będzie Urząd Miasta Poznania. Zgodnie z przepisami, informację IN-1 należy bowiem złożyć do urzędu miasta lub gminy właściwego według adresu nieruchomości.

Informację IN-1 wraz z załącznikami możesz złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą. Jeśli wolisz elektroniczne generowanie dokumentów, rozlicz podatek od nieruchomości online za pomocą wygodnego kreatora. Tak przygotowany dokument możesz wysłać przez ePUAP lub wydrukować i dostarczyć do Urzędu w formie papierowej.

Kiedy złożyć informację IN-1 w Urzędzie Miasta Poznania?

Na dopełnienie formalności masz 14 dni od momentu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Na podstawie zawartych w zgłoszeniu danych Urząd Miasta Poznania wyliczy wysokość podatku od nieruchomości i drogą decyzji poinformuje Cię o terminach płatności rat oraz ich wysokości.

Ważne! Podatek niższy niż 100 zł zapłać w jednej racie. Jeśli jest wyższy, podlega płatności w 4 ratach proporcjonalnych, zgodnie z wytycznymi zawartymi w decyzji.

Jak wypełnić druk IN-1 i prawidłowo rozliczyć podatek?

Uzupełnienie pól formularza IN-1 wymaga dokładności i skrupulatności. Tylko prawidłowe dane pozwolą urzędnikom na wyliczenie podatku we właściwej wysokości. Jeśli potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności, w tym miejscu wypełnisz informację IN-1 online: https://www.przyjazne-deklaracje.pl/poznan/podatek-od-nieruchomosci/. Praktyczny kreator ułatwi generowanie dokumentów.

Ważne! Informację IN-1 należy złożyć nie tylko przy zakupie nieruchomości, ale też przy jej zbyciu oraz każdej zmianie mającej wpływ na wysokość opodatkowania, np. przy przeznaczeniu wcześniej prywatnego mieszkania na cele firmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *