Nowy stadion żużlowy dla Lublina

Przy Alejach Zygmuntowskich w miejsce obecnego ma powstać nowy stadion żużlowy. Będzie to najnowocześniejszy i największy stadion w Polsce mogący pomieścić ok 17- 20 tys. kibiców z sektorem rodzinnym, miejscami dla niepełnosprawnych, lożami VIP, trybuną dla kibiców gości oraz specjalnymi stanowiskami dla mediów i sędziów. Ma być to wyłącznie obiekt żużlowy a nie żużlowo–piłkarski. Powstanie też wielopoziomowy parking na 450 miejsc i kładka nad Bystrzycą. Stadion ma powstać do 2023 roku. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk chce aby obiekt był w pełni zadaszony. Na czas budowy żużlowcy Speed Car Motor musieliby jeździć na innym stadionie, ale jeszcze nie wiadomo na którym, chociaż mówi się o gościnnych występach na stadionie w Rzeszowie lub Łodzi.

Architekt Wojciech Ryżyński reprezentujący firmę Kavoo Invest, która wygrała przetarg na opracowanie koncepcji stadionu stwierdził, że opracowanie projektu w nowoczesnym kompleksie jest bardzo trudne ze względu na ograniczenia terenu. Kavoo Invest zaprojektowała stadiony we Wrocławiu i Łodzi. Projekt zadaszenia ma być w dwóch wariantach: 1.pełne zadaszenie i 2.zadaszenie z możliwością rozsuwania. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie konstrukcji linowej. Dzięki zadaszeniu stadion będzie mógł być miejscem konferencji, koncertów, targów, pokazów  i innych imprez motorowych. Inwestycja prawdopodobnie ma przekroczyć 100 mln zł. i ma być realizowana w latach 2021 – 2023. Jest to wariant tańszy niż ten, który zakładałby powstanie stadionu w nowej lokalizacji. Jeśli chodzi o środki na budowę stadionu to miasto mogłoby je pozyskać z ministerstwa sportu i turystyki oraz z urzędu marszałkowskiego. 

Modernizacja obecnego obiektu ma pewne przeszkody i są nimi takie kwestie jak: wydłużenie się czasu realizacji w przypadku modernizacji niż budowy nowego obiektu w innej lokalizacji, brak obiektu zastępczego, na którym żużlowcy mogliby jeździć na czas budowy, napięcia we współpracy z Ekstraligą oraz kibicami i klubem, istnieje ryzyko wzrostu kosztów modernizacji a ponadto obecna lokalizacja ma wiele ograniczeń. Stadion ma spełniać wymogi Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motorowej FIM. Osobą powołaną do koordynacji budowy stadionu i kontaktu z Ekstraligą Żużlową jest pełnomocnik prezydenta Krzysztof Komorski.  

Obecnie Ekstraliga żużlowa to najlepsza liga na świecie. Oprócz Polski czarny sport cieszy się dużą popularnością w takich europejskich krajach jak : Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja.