Spływy kajakowe od wielu lat cieszą się rosnącą popularnością. Pokonując kolejne kilometry rzeki w kajaku odkryć, możemy świat z zupełnie innej perspektywy. Płynąc dzikimi rzekami, mamy szansę na bezpośrednie obcowanie z dziką przyrodą, zaznać niepowtarzalnej w innym miejscu ciszy i spokoju. Spływy kajakowe to doskonały sposób na pełen relaks i zapomnienie o codziennych sprawach. Dodatków niewielki wysiłek, jaki musimy włożyć w wiosłowanie, przyniesie niezliczoną ilość wrażeń i satysfakcji. Na Lubelszczyźnie znajduje się kilka dzikich rzek, które idealnie nadają się do rozpoczęcia przygody z kajakami.
Jedną z nich, na której można spotkać kajaki, jest bez wątpienia Wieprz. Długość rzeki wynosi ponad 350 kilometrów. Oprócz górnego odcinka rzeki i obszaru Roztoczańskiego Parku Narodowego mamy możliwość pokonania jej w całości. Najciekawszymi odcinkami są jednak te znajdujące się na Roztoczu, bliżej Lublina i w okolicy Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Bardzo łatwa trasa dla początkujących kajakarzy. Dzika roślinność porastająca brzegi rzeki, licznie rosnące drzewa na brzegach sprawiają, że w wodach Wieprza spotkać możemy pełno życia. Spotkamy w niej wiele gatunków ryb w tym pstrąga czy lipienia. W okolicach Zwierzyńca znajduje się również doskonale rozwinięta baza, w której wypożyczyć możemy kajaki.
Drugą popularną opcją wybieraną przez turystów odwiedzających Roztocze jest rzeka Tanew. Jest to prawostronny dopływ Sanu o długości 114 km. Najpopularniejszym elementem na rzece jest Rezerwat przyrody Źródła Tanwi, objęty rezerwatem „Nad Tanwią”, który chroni progi skalne tak zwane szumy na dnie rzeki. Wiele firm obsługujących spływ po Wieprzu w okolicach Zwierzyńca organizuje również spływy po Tanwi.
Kolejną popularną rzeką wybieraną przez kajakarzy z województwa lubelskiego jest rzeka Bug. Jej długość wynosi 772 km, z czego około 200 km znajduje się na terenie Ukrainy. Rzeka Bug stanowi naturalną granicę pomiędzy Polską, Ukrainą, a Białorusią na długości 363 km. Jeśli chcemy zorganizować spływ na odcinku granicznym niezbędne, będzie pozwolenie Straży Granicznej. Rzek Bug stanowi ewenement na skalę europejską. Jest dzika, nieuregulowana, z ciągle meandrującym korytem. Na jej brzegach oprócz dzikiej roślinności spotkamy również liczne ostoje dzikiego ptactwa, rezerwaty przyrody znajdujące się wzdłuż dorzeczy oraz Parki Krajobrazowe, dzięki czemu rzeka jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla pragnących podziwiać dzikość przyrody.
Kajakami można również pływać nie, opuszczając Lublina. Spływy po Bystrzycy organizowane są znad Zalewu Zemborzyckiego. Wybierając tę ofertę mamy możliwość podziwiać Lublin z kajaku. Przepływamy obok Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, mijamy tereny dawnej cukrowni, Park Ludowy kończąc spływ niedaleko Dworku Grafa. Jest to propozycja dla początkujących kajakarzy. O czystości Bystrzycy świadczy fakt, że w jej wodach spotkamy pstrągi, szczupaki, a nawet raki. W okolicach Osmolin i Pszczelej Woli podziwiać możemy stare drewniane młyny oraz zespoły pałacowo-parkowe. Kolejnym odcinkiem, którym możemy pokonać Bystrzycę z kajaku jest odcinek od Jakubowic Murowanych lub Turki. Ten odcinek jest jednak trudniejszy, na trasie spływu spotkać możemy licznie powalone drzewa. Rzeka również mocniej meandruje w tym odcinku co, może zmusić nas do pokazania naszych umiejętności kajakarskich.
Lubelszczyzna oferuje liczne możliwości spędzenia czasu w kajaku. W trakcie każdej wyprawy pamiętać jednak musimy o kilku podstawowych rzeczach, które musimy zabrać. Są to:
- worki foliowe,
- wodoszczelne opakowania na telefony, pieniądze czy klucze do samochodu,
- latarki, pojemniki na wodę, jeśli planujemy kilkudniowy spływ lub wrócimy późniejszym wieczorem,
- odpowiednie obuwie,
- apteczkę.
Istnieje też kilka reguł, które pomogą spędzić czas w kajaku bezpiecznie i bez stresu:
- zawsze zakładajmy kapok, niezależnie od temperatury,
- nie wstajemy w kajaku i nie wychylamy się na boki, szczególnie na głębszych wodach,
- do brzegu przybijamy pod prąd,
- pilnujemy siebie, ale również reszty grupy, pływamy zawsze w zasięgu wzroku,
- w przypadku wywrotki, najpierw pomagamy ludziom, rzeczy zbieramy później,
- obserwujemy wodę i znajdujące się przed nami przeszkody,
- sprawdzamy grunt przed opuszczeniem kajaka,
- omijamy innych kajakarzy oraz wędkarzy i ich sprzęt.