Każdy, kto decyduje się na pupila, powinien zapoznać się z zasadami wychowania szczeniaka jeszcze przed adopcją. Odpowiedzialny opiekun musi wykazać się dużą cierpliwością i zrozumieniem. Temat szkolenia psa jest rozległy. Niełatwo jest jasno i krótko określić uniwersalny sposób na wychowanie psiaka. Metod jest wiele, a wszystko zależy od masy czynników. W artykule przedstawimy kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować podczas wychowania pupila. Podpowiemy, jak wychować psa oraz gdzie w Lublinie wyszkolić psa.
Jak wychować ułożonego psa?
Aby zapewnić pupilowi poczucie bezpieczeństwa, w domu muszą panować pewne zasady, których trzeba nauczyć psa. Dzięki nim od samego początku będzie czuł się pewnie i chętnie z nami pracował. Pies potrzebuje stymulacji psychicznej jak i fizycznej. Wychowanie psa wymaga sporo czasu i cierpliwości. Jeśli będziemy konsekwentni w pracy z psem i pokażemy mu, które zachowania są oczekiwane, a które niepożądane, będziemy mogli cieszyć się długotrwałymi efektami.
Socjalizacja
Pierwszą i najbardziej istotną czynnością, powinna być odpowiednia socjalizacja. Pies od początku powinien być przyzwyczajany do kontaktu z ludźmi, obecności innych psów i zwierząt, ale także różnymi zapachami, odgłosami itd. Dzięki temu nasz pupil będzie wiedział, że to nic strasznego. Ważne, aby nie izolować go, powinien nauczyć się reagowania na różne bodźce. Pies musi zapoznać się z różnorodnością otoczenia, aby dźwięk klaksonu samochodowego czy gwar ludzi nie były dla niego szokującym doznaniem. Podczas socjalizacji psa nie wolno niczego robić na siłę. Powinien on w swoim tempie przyzwyczajać się do nowych doświadczeń. Podczas tego procesu warto obserwować zachowanie psa i reagować tylko w odpowiednich momentach.
Komunikacja
Ułożony pies to taki, z którym potrafimy się komunikować. W pierwszej kolejności powinniśmy zrozumieć, że pies nie rozumie znaczenia naszych słów. Powtarzanie kilkanaście razy pod rząd jednej komendy nie przyniesie rezultatu. Wypowiadane przez nas słowa dla psiaka muszą mieć określone znaczenie. W tym celu należy zbudować zależność pomiędzy komendą a zachowaniem, którego oczekujemy od psa. Wystarczy pokazać mu, że dane słowo jest równoznaczne z konkretnym zachowaniem.
Nagradzanie
Twój pies nie wie, dlaczego musi zachowywać się w konkretny sposób. Nie rozumie idei uczenia się, tym bardziej jeśli nie przynosi mu to żadnych korzyści. Zwierze musi kojarzyć konkretną czynność z pozytywnym bodźcem. Jeśli pupil wykonał nasze polecenie, pochwal go i nagródź smaczkiem. Wtedy szybko zrozumie, że dane zachowanie jest pożądane i nagradzane.
Pomoc specjalisty
Jeśli chcesz, aby twój pies był w rękach specjalistów lub nie radzisz sobie z wychowaniem i wszystkie wysiłki idą na marne, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Psi trenerzy i behawioryści pomogą w ułożeniu planu treningowego, mogą rozpoznać problemy i wypracować metody na radzenie sobie z nimi. Gdzie w Lublinie wyszkolić psa? Na terenie miasta istnieje wiele miejsc, do których możemy zgłosić się po pomoc. Oto lista niektórych z nich.
- Szkoła Psów Canaan – szkolenia i socjalizacja zwierząt, konsultacje behawioralne i inne usługi na ul. Krasińskiego 11.
- Szkoła dla psów “AS” – dostępne są takie usługi jak psie przedszkole czy kursy posłuszeństwa, szkoła mieści się na ulicy Zemborzycka 226.
- Akademia Pana Psa – oferta szkoleniowa, terapie rehabilitacje itp. to miejsce znajduje się na ul. Górska 3/9.
- Piesolog – psi hotel, zabiegi pielęgnacyjne, tresura psów na ul. Bazylianówka 45.