Piec na ekogroszek – co warto wiedzieć o nowoczesnych kotłach retortowych?

Odpowiedni system ogrzewania domu dostosowany do panujących warunków w danym rejonie jest niezwykle istotny. Dzięki doborowi odpowiedniego systemu ogrzewania możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania, a także zadbać o środowisko naturalne, a ten aspekt z roku na rok staje się coraz bardziej istotny.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Niezwykłą popularnością cieszą się piece na ekogroszek, które pod względem swojej efektywności oraz ekologii przewyższają stare, wycofywane z użytku konstrukcje. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej stawiają na kotły na ekogroszek. Warto również wspomnieć o tym, że kotły retortowe są coraz bardziej popularne, chociażby ze względu na poziom wygody, jaki oferują swoim użytkownikom.

Przyjrzyjmy się w tym artykule, czym jest ekogroszek, na jakiej zasadzie działają kotły retortowe i co powinniśmy o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze systemu ogrzewania do naszego domu jednorodzinnego.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe wykorzystywane w piecach do wytworzenia energii cieplnej. Produkuje się je z węgla kamiennego lub brunatnego, przy czym ekogroszek ma o wiele mniejszą zawartość siarki oraz popiołu, co sprawia, że to paliwo jak sama nazwa wskazuje, jest ekologicznym zamiennikiem dla węgla.

Do głównych zalet ekogroszku zaliczyć trzeba wysoką wartość opałową, co oznacza tyle, że zużycie tego paliwa jest mniejsze, by uzyskać taką samą ilość energii cieplnej w porównaniu z innymi, konwencjonalnymi paliwami. Ekogroszek po spaleniu pozostawia minimalną ilość popiołu, a proces spalania ekogroszku ma znacznie obniżony poziom emisji spalin, dlatego też jest uznawany za tak ekologiczny.

Czym jest kocioł retortowy i w jaki sposób działa?

Kocioł retortowy na ekogroszek, np. marki Defro, to nowoczesne urządzenie grzewcze, które dzięki zastosowanej technologii jest w stanie spalać ekogroszek w maksymalnym możliwym stopniu, pozostając przy tym urządzeniem ekologicznym. Kotły retortowe zaliczają się do klasy 5 kotłów, które swoją sprawność mają określoną na poziomie powyżej 90%.

Piec retortowy na ekogroszek składa się z:

  • Palnik retortowy — to serce kotła, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji gwarantuje równomierne spalanie ekogroszku, co przekłada się na wysoką efektywność.
  • Podajnik ślimakowy — to specjalny element całej instalacji, dzięki której paliwo w postaci ekogroszku samoczynnie trafia do kotła.
  • Sterownik elektroniczny — jeśli palnik to serce kotła, sterownik elektroniczny śmiało możemy nazwać mózgiem. Reguluje pracę wentylatora, zarządza dostarczaniem paliwa, kontroluje poziom temperatury.

Jakie zalety posiada kocioł retortowy na ekogroszek?

Nowoczesne piece retortowe to tak naprawdę niezliczona ilość zalet, która wpływa na to, że stają się one coraz bardziej popularne wśród Polaków. Postaramy się jednak wymienić te najbardziej istotne:

  • Automatyzacja podawania paliwa — nie musisz martwić się o codzienne uzupełnianie poziomu paliwa w kotle. Dodatkowy zbiornik pozwala zapomnieć o dosypywaniu ekogroszku nawet na kilka dni.
  • Precyzja w regulowaniu temperatury — dzięki zaawansowanemu sterownikowi moc kotła jest odpowiednio regulowana do aktualnego zapotrzebowania na energię cieplną.
  • Ekologia — nowoczesne kotły retortowe na ekogroszek to kotły 5 klasy, w wielu przypadkach posiadają także certyfikat EcoDesign, dzięki temu są to produkty ekologiczne, najwyższej klasy.
  • Oszczędność — dzięki palnikowi oraz sterownikowi, poziom zużycia paliwa jest optymalny, a energia cieplna nie jest marnowana, sprawdza się to w zmniejszeniu kosztów eksploatacji, a więc po prostu oszczędności przy ogrzewaniu.
  • Kompatybilność — nowoczesne kotły na ekogroszek, mają możliwość współpracy z buforem ciepła, dzięki czemu nadmierna energia cieplna, która zostanie wyprodukowana, nie marnuje się, a jest gromadzona w specjalnym buforze cieplnym.
  • Nowoczesne czujniki i sterowniki — w dobie rozwoju technologicznego, normalne jest, że nowoczesny kocioł może być sterowany online. Dzięki specjalnym instalacjom możesz regulować pracę nowoczesnego pieca na ekogroszek za pomocą specjalnych aplikacji online.

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *